Avangarda V – fantastyczna wizytówka Warszawy

Już w dniach 2-5 lipca Warszawa po raz kolejny zamieni się w fantastyczne centrum Polski. To tu odbędzie się piąta edycja ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Avangarda. Zbliżające się wydarzenie to nie tylko zlot fanów science fiction, fantasy i horroru, ale również konferencja naukowa i wyjątkowa okazja do spotkania z przedstawicielami świata literatury i sztuki.

Avangarda jest cykliczną, ogólnopolską imprezą, która na stale zagościła już w kalendarzu wielu osób zainteresowanych fantastyką. W trakcie 4-dni zjazdu przewidziano ok. 500 godzin atrakcji – prelekcji tematycznych, konkursów z nagrodami, turniejów, gier fabularnych, aktywności na świeżym powietrzu oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi. W tym roku szczególne powody do zadowolenia będą mieli fani fantastyki rosyjskiej. Na konwencie pojawią się znani i cenieni na całym świecie pisarze ze wschodu – swoją obecność potwierdził m.in. Nik Pierumow – znany kontynuator prozy Tolkiena. W ramach konwentu odbędzie się również zlot fanów serialu Star Trek, w ramach którego dowiedzieć się będzie można wielu rzeczy odnośnie serialu, oraz zapoznać się w przystępny sposób ze współczesnymi teoriami i ciekawostkami dotyczącymi badań kosmicznych.

W tym roku AVANGARDA będzie również gościć dziesiątą, jubileuszową edycję jednego z najbardziej prestiżowych turniejów związanych z grami fabularnymi – Pucharu Mistrza Mistrzów, oraz XI edycję konkursu na najlepszy scenariusz do gry fabularnej „Quentin”.

Konwent odwiedzi również spora grupa przedstawicieli polskiej twórczości fantastycznej. Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie pisarz i tłumacz Eugeniusz Dębski. Wśród wielu nazwisk pojawiają się również osoby takie jak Jacek Komuda, Jacek Piekara, Witold Jabłoński, Ewa Białołęcka czy Rafał Kosik.

Dla fanów rozrywki elektronicznej organizatorzy przygotowują salę gier na konsole i dużą salę komputerową. Będzie można pograć w nowości wydawnicze i sprawdzić swoje możliwości w organizowanych turniejach. Podobne atrakcje czekają na fanów gier planszowych – będzie można zagrać w kilkaset najpopularniejszych w kraju i na świecie gier.

Wydarzenie odbywać się będzie się pod hasłem Kulturalne Odrealnienie. Twórcy konwentu chcą w ten sposób podkreślić, że fantastyka to nie tylko rozrywka ale też ważna i rozległa gałąź kultury – nie tylko masowej.

– Chcemy pokazać że fantastyka wiąże się nie tylko z zabawą ale też z edukacją i rozwojem cech kreatywnych i wyobraźni. Wielu fanów fantastyki to studenci, naukowcy, osoby związane z twórczością artystyczną, oraz pracownicy na stanowiskach zarządzających. Fantastyka jest dla każdego i każdy może w niej coś cennego dla siebie naleźć. – mówi Mirosław Kowalski, główny koordynator zjazdu.

Konwent Avangarda V odbędzie się w dniach 2-5 lipca 2009 w warszawskim Zespole Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej przy al. Stanów Zjednoczonych 24. Głównym organizatorem AVANGARDY V jest Stowarzyszenie 'Avangarda'. Więcej informacji na stronie www.ava.waw.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu