Rabat i klucze

Deweloperzy kuszą rabatami i promocjami oraz licznymi formami wsparcia i udogodnień dla kupujących. Dla klienta najważniejsze jednak jest to kiedy będzie mógł wprowadzić się do gotowego mieszkania.

Żaden z poważnych inwestorów nie odważyłby się już dziś zaproponować dziury w ziemi. Informacja mówiąca o tym, że mieszkania są gotowe do zamieszkania jest obecnie najlepszą reklamą dewelopera. – Na osiedlu Alpha w Ursusie oferujemy klientom ciekawe rabaty ponieważ w sprzedaży zostały nam już ostatnie lokale. Jednak dla kupujących często ważniejsze, nawet od ceny, jest to że klucze do mieszkania dostaną za miesiąc – komentuje Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development. Takich lokali nie ma jednak wiele w sprzedaży. W ocenie Tabelaofert.pl na warszawskim rynku pierwotnym spośród 13 tys. obecnie dostępnych mieszkań, tylko co piąte jest gotowe.

Jeszcze kilka miesięcy temu panowała powszechna moda na rozdawanie przez deweloperów bonusów. Kupując mieszkanie można było dostać wyposażenie kuchni, łazienki, garaż, wyjechać na zagraniczną wycieczkę lub otrzymać klucze do samochodu. Dziś większość inwestorów odeszła od tej praktyki i zamiast oferowania bonusów obniża cenę metra kwadratowego lokalu. Z analiz Tabelaofert.pl wynika, że w Warszawie można wynegocjować średni rabat w wysokości 16,2 proc. Przy średniej cenie mkw. na stołecznym rynku pierwotnym na poziomie 9 500 zł, cena lokali faktycznie sprzedanych wynosi więc 7 964 zł/mkw. Podobnie dzieje się w innych aglomeracjach w kraju. Ceny spadły o kilkanaście procent, a uwzględniając indywidualne negocjacje realne upusty sięgają często kilkudziesięciu procent. Największe obniżki dotyczą jednak na ogół lokali, które mają największą powierzchnię i nie są dostępne dla przeciętnego kupującego, który poszukuje małego dwupokojowego lokum.

Liczy się też standard osiedla. Otwarte duże dziedzińce z oczkami wodnymi, recepcje, czy eleganckie powierzchnie wspólne wykonane z dobrych materiałów. Powszechne stało się też oferowanie przez deweloperów zakupu mieszkania wykończonego pod klucz. Korzyścią dla kupującego jest gwarancja na wykończenie, którą bierze na siebie inwestor i możliwość sfinansowania całości kredytem.

Jednym z najczęściej eksponowanym przez deweloperów hasłem reklamowym stała się też oszczędność. To ile kupujący zaoszczędzi na odsetkach finansując mieszkanie kredytem z dopłatą. Decydując się na mieszkanie, które kwalifikuje się do programu „Rodzina na swoim” można faktycznie zaoszczędzić ponad 100 tys. zł. Większość deweloperów dostosowuje, więc część mieszkań do wymogów programu (cena do 7 257 zł/mkw. w Warszawie).

Deweloperzy często oferują pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach najczęściej w banku, który finansuje inwestycje. Niektóre firmy deweloperskie opracowują specjalne programy wsparcia kredytowego. Oznacza to dla klienta najniższe na rynku raty i wymagane zdolności kredytowe oraz program ulg w spłacie. Dla kupujących kusząca jest też perspektywa odliczania 7proc. VAT od zakupu, czy rabat dla osób płacących gotówką.

Poza regularną obniżką cen, tendencją rynkową staje się też wprowadzanie przez deweloperów ciekawych akcji marketingowych oraz niestandardowych form promocji. Zdarzają się nawet propozycje lotu balonem nad miastem, czy udziału w pokazie mody.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu