I EKO, i logicznie w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

Festyn dla ciekawych świata wokół siebie przygotował dla warszawiaków Rembertów. 24 maja 2009, w niedzielę, na ok. 3 ha przestrzeni parkowej ograniczonej ulicami Strażacką i Kordiana od 11.00 do 22.00 będzie można nasłuchać się, napatrzeć i nadziałać.

Koncert Zakopower przewidziany na godzinę 20.30 to tylko zwieńczenie zielonego nastroju, który napędzać będą m.in.: EKO-kino, EKO-targ, EKO-jam session, pokazy sztuki tańca – walki capoeira, warsztaty EKO-biżuterii i nauka tańca do eko-melodii. Na EKO-naukowych warsztatach będzie można własnoręcznie zrobić tęczę, czy poczuć na własnej skórze efekt cieplarniany. Zostanie urządzony EKO-Zsyp, w którym nie tylko będzie można wymienić elktrośmieci czy zużyte baterie na rośliny, ale też zrozumieć konsekwencje lekkomyślnej gospodarki odpadami. Miasteczko Zdrowia wspólnymi siłami zorganizują lekarze specjaliści: alergolog, pulmonolog, ortopeda, kardiolog, gastrolog, stomatolog i dietetyk. Będą darmowe porady lekarzy.

Pokażą się też wszystkie instytucje ważne dla Dzielnicy. Straż Miejska urządzi Miasteczko Ruchu Drogowego, pokaz sprzętu specjalistycznego oraz taktyk i technik funkcjonariuszy. Policja pokaże wspaniałe konie. Nadleśnictwo nauczy rozpoznawać drzewa po liściach i gałęziach. Biblioteka z załogą Teatru „Wariacja”, odegra spektakl literacko-teatralny – „Duch Indianina”. Dom Kultury „Rembertów” urządzi pokazy latawców i balonów, poradzi jak zadbać o urodę skóry (porady kosmetyczne) i stołu (warsztaty zdobienia porcelany i dekoracji stołu). Stowarzyszenie „Samorządny Rembertów” urządzi  targ „rzeczy interesujących”. Dom Kultury „Wygoda” sprawdzi wiedzę mieszkańców na temat Dzielnicy i nagrodzi najlepiej zorientowanych, a maluchom pomaluje buźki i zajmie zajęciami plastycznymi.

Jak na Rembertów – od XIX wieku bazę żołnierzy różnych jednostek – przystało, będzie wojskowo. Wojskowa Komenda Uzupełnień będzie promowała wojskowe szkolnictwo; Rejonowa Baza Materiałowa  zaprezentuje umundurowania i wyposażenia Żołnierza Wojska Polskiego; Akademia Obrony Narodowej przedstawi  ofertę edukacyjną Akademii Obrony Narodowej i profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP. Będzie też można kupić mundury i inne wojskowe gadżety na stoisku firmy ARMON.

Rano warto będzie wpaść z maluchami na pokazy ich rówieśników z rembertowskich przedszkoli i szkół, na liczne konkursy edukacyjne nagradzane książeczkami i program dla dzieci „Bliźniaczki z jednej paczki”. A jak tato weźmie „na barana” będzie można przybić piątkę z zielonym szczudlarzem.

Młodzi i kreatywni duchem szczególnie mogą się włączyć w warsztaty capoeiry i ekologiczne dyskusje. W kawiarni pod chmurką urządzonej przez warszawską restaurację Spiżarnia będzie można spróbować między innymi tradycyjnych ciast, pierogów, zup wegetariańskich oraz ręcznie wykonywanych czekoladek, ale także podyskutować np. z przedstawicielem World Wildlife Fund czy innych eko organizacji. Będziemy też w kawiarni rozmawiać o tym co zrobić ze starym komputerem, starym tuszem, starymi lekami. Wszyscy zieloni duchem dostaną wskazówki specjalistów jak w codziennym życiu mogą ratować naturę. EKO-jam session będzie atrakcją nie tylko dla tych, którzy umieją grać. Wspólne muzykowanie i krótki wstęp dotyczący historii eko-instrumentów poprowadzą Łukasz Hołuj i Hubert Połoniewicz. Opowiedzą – słowem i dźwiękiem – o historii takich instrumentów jak: didgeridoo, kanun, czy daf. Organizatorzy wprawdzie zapraszają z własnymi instrumentami, ale zapewniają też, że dla chętnych będą czekały specjalne recyclingowe wersje prostych instrumentów dętych i perkusyjnych.

W czasie EKO-Dnia w Rembertowie będzie można też odwiedzić dwie równoległe imprezy. Na stadionie przy Strażackiej odbywać się będzie drugi dzień Paintballowych Mistrzostw Polski, a tuż obok działać będzie EKO-Jadłodajnia. Na wszystkie te imprezy wstęp absolutnie bezpłatny choć warto mieć ze sobą kilka złotych, ponieważ będzie można kupić gro ekologicznych produktów na naszym EKO-targu, na przykład eko-żywność, eko-biżuterię, eko-kosmetyki, czy eko-środki czyszczące. Będą nawet eko-lizaki i Eko-skarpetki.

Na imprezę dojechać można będzie zabytkowym autobusem specjalnej linii R oraz liniami 168 i 515 (przystanek Kordiana).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu