Aula Polska obchodzi drugie urodziny

Czy w Polsce może powstać start-up technologiczny na miarę europejską lub światową? Twórcy inicjatywy Aula Polska, służącej wymianie wiedzy, doświadczeń i promowaniu przedsiębiorczości technologicznej twierdzą, że tak.

W Sali NewConnect w budynku Giełdy Papierów Wartościowych (26 maja o godz. 19.00) odbędzie się jubileuszowe spotkanie Auli, poświęcone m.in. podsumowaniu jej dwuletniej działalności. Aula Polska (www.aulapolska.pl) to inicjatywa non-profit, której misją jest stymulowanie rozwoju nowych technologii, poprzez promowanie kultury przedsiębiorczości. W praktyce oznacza to około 40 spotkań w ciągu dwóch lat, na których liderzy, wizjonerzy i rzemieślnicy cyberprzestrzeni dzielą się swoimi koncepcjami, spostrzeżeniami, kulisami realizacji projektów i często niedostępnymi gdzie indziej informacjami o efektach swoich działań. Wstęp dla gości jest darmowy i mile widziany jest każdy, dla kogo technologia jest pasją, kto tworzy realną wartość, ma własne pomysły, poszukuje inspiracji i chce wdrażać w życie nowe – najlepiej własne – projekty internetowe.

Każdą Aulę rozpoczyna kilka krótkich prezentacji. Duży nacisk kładziony jest na ich solidną zawartość – marketingowe ogólniki, brak spójności i twierdzenia bez solidnych podstaw natychmiast są wychwytywane przez publiczność. Prelegenci dzielą się swoim praktycznym doświadczeniem, opowiadają o problemach projektowych i sposobach ich rozwiązywania. Ci, którzy odnieśli sukces w biznesie internetowym, najczęściej tworzyli swoje projekty od podstaw, wkładając w nie mnóstwo pracy i podejmując ryzyko porażki. Dlatego ich wiedza może okazać się nieoceniona w realizacji nowych pomysłów. Prezentacje prowadzą też młodzi przedsiębiorcy, przedstawiając nowe projekty internetowe (start-upy), które dopiero ujrzały lub mają ujrzeć światło dzienne oraz prelegenci przedstawiający możliwości finansowania przedsięwzięć.

Punktem kulminacyjnym programu jest zawsze część kuluarowa Auli, która pozwala na swobodny przepływ informacji i kontaktów pomiędzy prelegentami i gośćmi. Młodzi przedsiębiorcy – przyszli ludzie sukcesu – mają niecodzienną szansę na bezpośrednią, nieformalną rozmowę z kimś, kto może udzielić bezcennych wskazówek i przekonać do odważnego działania.

Igor Dzierżanowski, współorganizator Auli podkreśla jej non-profitową działalność: „Aula różni się od typowych konferencji marketingowych czy spotkań biznesowych – nie próbujemy nikomu nic sprzedać, nie stoi za nami żaden komercyjny gracz. Wartością dla uczestników jest konkretna, praktyczna wiedza i autentyczność. Wstęp jest bezpłatny, mamy doskonałych prelegentów i nikt nie jest skrępowany garniturami – obowiązuje styl własny. Każdą Aulę od dwóch lat kończy tradycyjna wspólna pizza, przy której właśnie powstają nowe koncepcje.”

Dotychczas na Auli zabierali głos przedstawiciele m.in. takich podmiotów jak: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, MSWiA, NASK, TVP, IBM, Nokia, Microsoft, Novell Polska, o2, GoldenLine, Money.pl, Gadu-Gadu, Krajowy Fundusz Kapitałowy, Giełda Papierów Wartościowych i wielu innych.

Obecnie animatorzy Auli pracują nad wzbogaceniem spotkań wiedzą i obecnością przedstawicieli międzynarodowych przedsięwzięć internetowych. Na najbliższej, jubileuszowej Auli, 26 maja, wystąpi Oliver Ueberholz założyciel i dyrektor zarządzający międzynarodowym serwisem skierowanym do animatorów społeczności, Mixxt.net (w Polsce pod adresem www.mixxt.pl). Aula jubileuszowa koncentrować się będzie na problematyce rozwoju międzynarodowego i dofinansowaniu młodych przedsięwzięć technologicznych. Będzie też okazją do podsumowania dwóch lat działalności.

Aula Polska działa w ramach programu Digital Culture Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej pod patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009.

Mecenasem jubileuszu jest lider niestandardowych rozwiązań reklamowych – CAM Media SA, a Partnerami wspierającymi zostali Krajowy Fundusz Kapitałowy oraz NewConnect.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu