Straty Polski z tytułu złych długów wynoszą 28 mld zł

Money.pl dotarł do raportu, który stwierdza, że straty polskiej gospodarki z tytułu złych długów wynoszą 6,4 mld euro (około 28 mld zł). Średnie opóźnienie płatności wynosi obecnie 20 dni w porównaniu z 17 dniami rok wcześniej. Najgorsze jest jednak to, że największe opóźnienia występują w sektorze publicznym.

Zaległości płatnicze polskich władz, głównie wobec firm, wydłużyły się ze średnio 20 dni rok temu do aż 24 dni obecnie. Spółki tracą na tym rocznie 2,2 mld euro (około 10 mld zł) – wynika z raportu jednej z największych europejskich firm windykacyjnych Intrum Justitia do którego dotarł Money.pl.

– Jest to wartość dodatkowego impulsu wzrostowego, który polska gospodarka po prostu traci. Wyeliminowanie go całkowicie jest niemożliwe, ale uważam że ograniczenie opóźnień, np. o połowę, byłoby wykonalne, a to oznaczałoby odzyskanie około 15 mld zł – powiedział Money.pl Bogusław Skuza, dyrektor generalny Intrum Justitia.

Badanie wskazuje, że znacznie pogorszyła się struktura należności w polskiej gospodarce. Należności starsze niż 90 dni wzrosły do 17 proc. wszystkich wobec 11 proc. rok temu.

Wartość opóźnień w płatnościach władz publicznych sięga w Polsce 2,2 mld euro (około 10 mld zł). Jeszcze na początku 2008 średnie opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez ten sektor wynosił 20 dni. Obecnie jest to już 24 dni opóźnienia.

W efekcie sektor publiczny opóźnił płatności jeszcze bardziej niż dotknięty kryzysem sektor komercyjny. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju usługi, dostawy, czy realizację kontraktów od instytucji rządowych po  jednostki samorządu terytorialnego.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/straty;polski;z;tytulu;zlych;dlugow;wynosza;28;mld;zl,203,0,452299.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu