Po lokatę do internetowego sklepu

Do niedawna założenie lokaty w obcym banku wiązało się w koniecznością odwiedzenia jego  placówki i podpisania umowy. Dziś już kilka instytucji finansowych umożliwia zdeponowanie pieniędzy przez internet nawet osobom, które posiadają konto w innym banku. Wszystko można zaś załatwić, bez wychodzenia z domu.

Jedną z zalet bankowości internetowej jest możliwość wygodnego zarządzania swoimi oszczędnościami. Założenie lokaty z reguły sprowadza się do wybrania kwoty depozytu i określenia czasu na jaki chcemy zamrozić pieniądze. Sprawę załatwia w zasadzie kilka kliknięć myszką. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy bank, w którym mamy konto oferuje mało atrakcyjne warunki lokat.

Uciążliwą formalnością związaną z założeniem lokaty w innym banku jest wizyta w jego placówce i podpisanie umowy. W niektórych bankach, aby dostać najlepsze warunki lokaty, klient musi otworzyć także rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W ten sposób banki starają się przywiązać do siebie klienta, który przenosi swoje oszczędności. Dla wielu osób stanowi to barierę, zwłaszcza jeśli kwota przeznaczona do zdeponowania nie jest wielka.

Kilka banków zastosowało jednak rewolucyjny pomysł – umożliwia założenie lokaty przez internet osobom posiadającym rachunek w innej instytucji finansowej. Cały proces odbywa się online, bez konieczności odwiedzania placówki, rozmowy z konsultantem, czy zakładania ROR-u. Z grubsza rzecz ujmując przypomina dokonanie przelewu na rachunek do innego banku.

Jako pierwszy takie rozwiązanie w połowie ubiegłego roku zaproponował Bank Pocztowy. Bank uruchomił sklep internetowy, umożliwiający zakup lokat bez konieczności wychodzenia z domu także klientom z innych banków. Obecnie założenie lokaty wyłącznie przez internet oferują także Noble Bank (poprzez firmę Open Finance), Getin Bank i Meritum Bank.

Założenie lokaty przez internet nie jest czynnością skomplikowaną. Klient wypełnia wniosek podając m.in. swoje dane osobowe i adres. Po złożeniu wniosku generowany jest indywidualny numer rachunku technicznego, na który należy wpłacić pieniądze. Internauta dokonuje zwykłego przelewu przez system transakcyjny własnego banku. Może także zlecić przelew w placówce bankowej, jednak w takim przypadku musi się liczyć z kilkuzłotową opłatą za przelew wychodzący.

Potwierdzeniem założenia depozytu jest podpisana cyfrowo wiadomość e-mail wysyłana do klienta, gdy pieniądze wpłyną na rachunek lokaty. Open Finance przesyła dodatkowo potwierdzenie w formie papierowej, a Getin zatwierdza otwarcie lokaty przysyłając kuriera z umową. Po zakończeniu lokaty pieniądze, wraz z odsetkami są odsyłane na ten sam rachunek, z którego zostały wysłane, oczywiście bezpłatnie. Same banki mogą zaproponować przedłużenie trwania lokaty. Dają też możliwość jej wcześniejszego zerwania. Na przykład Bank Pocztowy umożliwia to poprzez specjalny system transakcyjny. Na co dzień można w nim obejrzeć wszystkie posiadane w banku lokaty. Podobne rozwiązanie ma też Open Finance, dystrybuujący lokaty Noble Banku.

Korzystanie z możliwości „zakupu” lokaty  przez internet może zainteresować przede wszystkim osoby na co dzień korzystające z bankowości elektronicznej i obeznane z zakupami online. Ponieważ jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, może budzić pewne obawy związane z bezpieczeństwem, zwłaszcza wśród osób preferujących tradycyjne kanały obsługi.

Bankowcy zapewniają jednak, że cały proces jest w pełni bezpieczny. Informacje wysyłane przez klienta są szyfrowane, a potwierdzenia przesyłane do klienta na jego adres mejlowy są zabezpieczone certyfikatem elektronicznym. Jeśli klient przestrzega podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z bankowości internetowej, to nie powinien obawiać się żadnego ryzyka.

Pomysł jest rewolucyjny i można się spodziewać, że podobne rozwiązanie wprowadzą wkrótce kolejne instytucje. Zwłaszcza, że wojna depozytowa zmobilizowała klientów banków do bardziej aktywnego zarządzania oszczędnościami. Rozpoczął się etap polowania na okazje i przerzucania oszczędności między bankami. Między innymi z tego też powodu wiele banków nadal utrzymuje stosunkowo wysokie stawki oprocentowania lokat, mimo kolejnych obniżek stóp procentowych. Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżniają się własne lokaty przez internet. Są one oprocentowanie znacznie wyżej niż średnia rynkowa, czy nawet oferta tego samego banku, dostępna w placówkach.

Wojciech Boczoń

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu