Apel o społeczny dialog w sprawie polskiej astronautyki

19 maja br. podczas konferencji prasowej w Warszawie dokonano finalnej odsłony polskiego robota marsjańskiego, zbudowanego na konkurs University Rover Challenge. Jednym z celów projektu jest zainteresowanie społeczeństwa tematyką badań kosmicznych.

„Skarabeusz” został wykonany przez Studentów Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej wraz ze stowarzyszeniem Mars Society Polska. Zespół projektowy tworzą: Sebastian Bartłomiej Rodak, Wojciech Gałażewski, Daniel Śliwka, Jarosław Lasecki, Mateusz Wolski i Paweł Kasprowicz.

Zawody odbędą się ok. 28-30 maja br. w USA, na pustyni w stanie Utah. Skarabeusz weźmie w nich udział jako jedyny robot marsjański z Europy. Zadaniem łazika będzie wspomaganie trasy astronauty. Robot może przenieść ładunek o masie do 100 kg, porusza się z prędkością maksymalną 25 km/ h i jest w stanie pokonać wzniesienia pod dowolnym kątem.  Podczas konkursu prototyp będzie miał do wykonania 4 zadania: geologiczne, biologiczne, ratunkowe  i konstrukcyjne. Polski robot ma bardzo duże szanse w konkursie URC. W przeciwieństwie do konkurencyjnych modeli, opartych na podzespołach, jest w całości oryginalny, stworzony od podstaw przez studentów SKA.

Budowa samego robota pochłonęła kwotę 75 000 zł, natomiast koszt całego projektu, łącznie z wysyłką robota do USA i udziałem w konkursie to 140 000 zł. Konstruktorzy podkreślają, że realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez tak dużego zaangażowania sponsorów. Organizatorzy liczą, że maksymalna możliwa promocja sponsorów oraz efekty przedsięwzięcia pozwolą przełamać barierę poszukiwania środków na projekty naukowe.

Partnerem projektu „Skarabeusz. Polski robot marsjański” jest PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sp. z o.o., który aktywnie wspiera przedsięwzięcia środowisk akademickich. Konferencja była jednocześnie apelem do mediów o włączenie się w akcję i działania na rzecz rozwoju astronautyki w Polsce.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu