Telemedycyna pomoże polskim żołnierzom w Afganistanie i usprawni system ratownictwa na Euro 2012

Technologie wirtualnej rzeczywistości i medycznego telemonitoringu wspomogą żołnierzy służących w misjach zagranicznych i mogą znacząco usprawnić system ratownictwa w czasie takich imprez, jak Euro 2012 – o tym będzie mowa na VI konferencji tygodnika Computerworld „Wolność i bezpieczeństwo”, współorganizowanej z Sopockim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym od 20 do 22 maja w Sopocie. Firma TANDBERG, wiodący światowy dostawca rozwiązań wideokonferencyjnych jest partnerem technologicznym konferencji.

Podczas akcji rozpoznawczej żołnierz zostaje postrzelony w nogę. Na pomoc zostaje wysłany robot medyczny kierowany przez medyka z oddziału za pomocą komputera PDA. Robot jest częścią zautomatyzowanego ambulansu bojowego, który stacjonuje na tyłach oddziału. Maszyna rusza ku rannemu wyposażona w ochronny koc kuloodporny i ciągnie za sobą nosze. Ranny przetacza się na nosze, robot przykrywa go kocem i odciąga w kierunku ambulansu. Tam żołnierz jest zabierany na pokład. W środku jego funkcje życiowe są już zdalnie monitorowane i utrzymywany jest z rannym kontakt wideo podczas transportu do szpitala. Mechaniczny ambulans jest naprowadzany satelitarnie.

„Taką oto wizję pomocy rannym żołnierzom przedstawią na sopockiej konferencji przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia” – mówi red. Sławomir Kosieliński z tygodnika Computerworld, organizator tego spotkania.

W ocenie Adama Koprowskiego, głównego specjalisty CSIOZ, pewne podstawowe klocki w stosowaniu telemedycyny mamy i potrafimy je wykorzystać. Warto jednak rozwijać system. „Ekipa ratunkowa podążając na miejsce zdarzenia, powinna mieć komplet informacji, nie tylko o lokalizacji i liczbie ofiar, ale także np. grupie krwi i uczuleniach na leki osób, które ucierpiały” – wyjaśnia Adam Koprowski.

Telemedycyna jest bardzo istotnym elementem zarządzania kryzysowego i działań wojskowych. Nic dziwnego, że organizatorzy sopockiej konferencji traktują ją na równi z innymi zagadnieniami jak wymiana informacji między służbami ratowniczymi, współpraca różnych organizacji i podmiotów (publicznych, prywatnych, NGO) w sytuacjach zagrożenia i akcjach ratowniczych, gdy trzeba toczyć walkę z pięcioma żywiołami. „Podejmiemy też z najwyższą starannością temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak zabezpieczyć dostawy prądu i innych paliw, jak zminimalizować ryzyko blackoutu, a jak już nastąpi tego typu katastrofa – jak reagować”- dodaje Sławomir Kosieliński.

„Podczas seminarium chcemy pokazać jak rozwiązania telemedyczne firmy TANDBERG są wykorzystywane w szpitalu  Rikshospitalet w Oslo oraz w Umeå University Hospital w Szwecji. W tym celu wykorzystamy do połączenia nasz system Telepresence, aby pokazać możliwości np. diagnozowania na odległość. Te obszary zastosowań najnowszych rozwiązań wideokonferencyjnych jeszcze nie są tak doceniane w Polsce jak zagranicą, a właśnie sytuacje kryzysowe, potrzeba szybkich decyzji i możliwość diagnoz na odległość to przyszłość nowoczesnej medycyny„ – mówi Krzysztof Dobrowolski TANDBERG Country Manager Poland.

Wideokonferencje TANDBERG zapewniają naturalne doświadczenie osobistego spotkania nie tylko w obszarze spotkań biznesowych, są także szeroko wykorzystywane do komunikacji między jednostkami prowadzącymi operacje na misjach pokojowych, szpitalach, do bieżącej działalności szkoleniowej oraz ćwiczeń dowódczo-sztabowych. Stacjonarne oraz mobilne rozwiązania TANDBERGA zapewniają dostęp do najbardziej aktualnych raportów operacyjnych, danch, zasobów archiwalnych, ale przede wszystkim zapewniają komunikację z ekspertami i analitykami w czasie rzeczywistym.

Podczas VI konferencji Wolność i Bezpieczeństwo, na molo w Sopocie w dniach 20-22 maja (http://wib2009.computerworld.pl) będzie omawiany stan współpracy między służbami ratowniczymi, biznesem a instytucjami rządowymi i samorządowymi. Goście obecni na konferencji to przedstawiciele różnych branż, którym leżą na sercu sprawy ratownictwa: strażacy, lekarze, ratownicy służb ochotniczych, oficerowie organów bezpieczeństwa i Wojska Polskiego, szefowie wydziału zarządzania kryzysowego w Jednostkach Samorządu Terytorialnego oraz specjalistów od cyberterroryzmu i bezpieczeństwa teleinformatycznego. Konferencja „Wolność i Bezpieczeństwo” to jedyna w Polsce, podczas której rozmawia się o bezpieczeństwie bez przymiotników.

Z okazji konferencji odbędą się także pokazy ratownictwa wodnego „Na wspólnej fali” pod patronatami honorowymi Wojewody Pomorskiego i Marszałka Województwa Pomorskiego (więcej na: http://wib2009.wopr.sopot.pl).

Są one znakomitą okazją do refleksji nad współpracą różnego rodzaju służb mundurowych i ratowniczych: Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Marynarki Wojennej,  Sopockiego WOPR, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Grupy Lotos, Gościa Specjalnego konferencji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu