Wiosna na rynku pierwotnym

Wzrost sprzedaży mieszkań na warszawskim rynku pierwotnym w ostatnich miesiącach jest zarówno efektem łagodzenia polityki kredytowej przez banki, jak i znacznej obniżki cen lokali przez deweloperów.

Pierwszy kwartał tego roku przyniósł prawie 40-procentowy wzrost sprzedaży mieszkań na stołecznym rynku pierwotnym w porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku. Według wyliczeń redNet Consulting przez pierwsze trzy miesiące deweloperzy sprzedali 1400 mieszkań. Powiało optymizmem, ale czy tendencja wzrostowa utrzyma się i czy oznacza to ożywienie na rynku? Do liczby 2500 sprzedawanych kwartalnie przed rokiem mieszkań jeszcze daleko, ale to znacznie więcej niż w ciągu ostatniego kwartału zeszłego roku, kiedy nabywców znalazło tylko 880 lokali.

Ceny

Na warszawskim rynku od deweloperów jest dziś do kupienia około 14 tys. mieszkań, a w najbliższej okolicy 2,8 tys. Z zestawienia serwisu Tabelaofert.pl wynika, że średnia cena mkw. w Warszawie wynosi obecnie  9499 zł. Brakuje jednak, najbardziej atrakcyjnych dla nabywców niewielkich lokali. – Osoby zainteresowane zakupem mieszkania poszukują najczęściej małych dwupokojowych mieszkań, do których najchętniej chcieliby wprowadzić się od zaraz. Na naszym osiedlu Wola Prestige to właśnie najmniejsze mieszkania o powierzchni 40-48 mkw. cieszą się największym powodzeniem. Poza tym, daje się odczuć, że kupujący mają świadomość tego, iż obecnie po wprowadzeniu obniżek cen przez inwestorów, jest bardzo dobry czas na zakup. Na rynek powracają klienci, którzy dotychczas wstrzymywali się z inwestowaniem w nieruchomości i środki trzymali na lokatach bankowych – komentuje Marzena Nawrocka, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Home Invest.

Kredyty

Zdaniem analityków banki będą systematycznie obniżały swoje wymagania kredytowe. Regularnie spada też wysokość stóp procentowych kredytów hipotecznych. Pożyczkobiorcom sprzyja również podwyższenie od 1 kwietnia br. wskaźnika cen dla programu „Rodzina na swoim”, który dla Warszawy wynosi teraz 7257,60 zł (wcześniej 7142,80 zł/mkw.), dzięki czemu zwiększyła się pula dostępnych mieszkań. Jeszcze jedna, korzystna dla zaciągających pożyczki z państwową dopłatą zmiana dotyczy umożliwienia im przyłączenia do umowy kredytowej osób z najbliższej rodziny. To udogodnienie wpływa znacznie na poprawę ich zdolność kredytowej.

Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego w pierwszym kwartale br. udzielonych zostało 4,2 tys. kredytów z dopłatą na łączną kwotę 665 mln zł. Zwiększenie limitu przyczyni się z pewnością do wzrostu ilości, tych najbardziej opłacalnych na rynku pożyczek w najbliższych miesiącach. Przystąpienie do programu trzech kolejnych banków spowoduje też zwiększenie konkurencyjności między kredytodawcami, a tym samym spowoduje polepszenie warunków dla pożyczkobiorców. BGK zakłada udzielenie w tym roku 18 tys. kredytów objętych programem, o wartości 2,2 mld zł. W całym kraju połowa sprzedawanych obecnie mieszkań spełnia kryterium cenowe kredytu, natomiast w Warszawie ok. 16 proc. oferty kwalifikuje się do programu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu