Raport Money.pl: KGHM: 627 mln zysku i aż 8,2 mln zł na związki zawodowe

Związkowcy z rady nadzorczej KGHM zarabiają średnio 2,5 razy więcej niż pozostali członkowie tego organu spółki. Ci pracujący w biurach związków – 18 tys. zł miesięcznie, czyli 2,2 razy więcej niż zwykli pracownicy. Łączny koszt utrzymania związków zawodowych w KGHM wyniósł więc 8,2 mln złotych – wyliczył Money.pl.

Dziś miedziowy potentat podał wyniki za I kwartał 2009 roku. Między styczniem a końcem marca spółka zarobiła 627 mln złotych, czyli o 28 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2008 roku. Ten wynik był znacznie lepszy niż oczekiwali analitycy. Średnia prognoz specjalistów mówiła o spadku zysku do poziomu 481 mln złotych. To świetna wiadomość nie tylko dla akcjonariuszy, ale także dla pracowników spółki i związkowców. Lepsza kondycja finansowa KGHM to dla nich podstawowy argument do podwyżek.

KGHM zatrudnia prawie 18,5 tysiąca pracowników (18 463 osób- według danych na koniec marca tego roku). Z tego prawie 90 procent zatrudnionych należy do czternastu związków zawodowych (dokładnie 16 079 pracowników). Dodatkowo powołanych jest 47 organizacji zakładowych.

Liczby robią wrażenie, nawet jak na wielkość i przychody spółki (w całym 2008 r. wyniosły one 12,1 mld złotych). Spółka w ubiegłym roku na same płace związkowców wydała 7,5 mln złotych. Tyle kosztują pensje zaledwie 41 związkowców, którzy zostali oddelegowani do tego by dbać o interesy pracowników – dowiedział się Money.pl.

Tym samym średnio działacz związkowy zarabiał ponad 18 tys. zł brutto.

W porównaniu z płacami  szeregowych pracowników KGHM, związkowcy siedzący za biurkiem zarabiali 2,2 razy więcej. Średnia pensja w ubiegłym roku wyniosła bowiem 7909 zł (wliczając w to roczną nagrodę za wyniki spółki).

To jednak nie wszystkie koszty, jakie spółka ponosi z tytułu istniejących związków zawodowych. W 2008 r. na utrzymanie biur związkowców wydano 0,7 mln złotych.

Tym samym łączny koszt utrzymania związków zawodowych w KGHM wyniósł więc 8,2 mln złotych.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kghm;zwiazkowcy;jak;biznesmeni;zobacz;ile;zarabiaja,165,0,451493.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu