Eurowybory – przedsiębiorcy potrzebują wsparcia polskich europosłów

Aby tak było nadal, a reprezentacja Polski odzwierciedlała pozycję i potencjał naszego kraju w Europie, powinniśmy wziąć udział w najbliższych wyborach.

Głosując na polskich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim mamy szansę zapewnić sobie wpływ na sprawy dla nas najważniejsze – powiedział wiceprezydent KPP, Janusz Pietkiewicz, otwierając dzisiaj (14.05) w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich debatę poświęconą wyborom do Europarlamentu. W debacie udział wzięli przedstawiciele partii politycznych: Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej, Marek Wikiński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Adam Gawęda z Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele przedsiębiorców zrzeszonych w KPP.

– Europarlament powinien silniej wpływać na gospodarkę unijną, w kierunku m.in. wyprowadzenia gospodarki z recesji. Chcemy przepisów upraszczających i zarazem uelastyczniających prawo pracy, co może przyspieszyć inwestycje i wychodzenie z kryzysu. Oczekujemy przyjęcia nowej dyrektywy o czasie pracy – powiedział wiceprezydent KPP, Janusz Pietkiewicz. Przedsiębiorcy oczekują także m. in., że nowy PE dokona istotnych zmian w podatku VAT w kierunku zmniejszenia wysokości stawek, podejmie działania w celu obniżenia barier w swobodzie przepływu towarów, usług, osób i kapitału; przyśpieszy prace nad dyrektywą w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych; podejmie działania mające na celu ochronę przemysłu motoryzacyjnego i hutniczego; utworzy fundusz gwarancyjny dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny, który może być uzupełnieniem dla programów gwarancyjnych w poszczególnych krajach.

Rafał Trzaskowski, kandydat na europosła z PO, podkreślił, że zadaniem jego ugrupowania w PE będzie wzmocnienie wpływu posłów na działalność Europarlamentu. – Głównie chodzi o to, by w decyzjach zyskały te działania, które będą poprawiały rolę konkurencji i zmniejszały rolę decyzji prokonsumenckich – powiedział.

Marek Wikiński, poseł SLD i kandydat do PE, zadeklarował współdziałanie swojego ugrupowania z przedsiębiorcami dla realizacji postulatów środowiska. – Chcemy stworzenia pakietu antykryzysowego, w którym UE solidarnie przeznaczy nie 5 mld euro na walkę z kryzysem, ale setki miliardów – powiedział.

Poseł Adam Gawęda z PiS stwierdził, że nowi eurodeputowani powinni interesy narodowe pojmować na równi z interesami państw członkowskich. Według posła, należy w UE szukać kompromisów, tak, aby polskie interesy były respektowane.

Kończąc debatę, wiceprezydent Konfederacji Janusz Pietkiewicz przedstawił apel skierowany do polskich przedsiębiorców, w którym Konfederacja Pracodawców Polskich zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu