Raport Money.pl: Na prywatne leczenie wydaliśmy 28 mld zł, 737 zł przypada na każdego Polaka

W 2008 roku Polacy wydali na prywatne leczenie 28 mld zł, jeden Polak dopłacił średnio 737 zł – wynika z szacunków Money.pl. Łączna wartość rynku usług medycznych w Polsce w 2008 roku wyniosła aż 76 mld zł.

Państwowy płatnik wydał w ubiegłym roku na leczenie pacjentów gigantyczną kwotę 48 mld zł. Z własnej kieszeni dopłaciliśmy więc na wizyty lekarskie, zabiegi oraz farmaceutyki dodatkowo kolejne 28 mld zł.

W efekcie z 76 mld zł wydatki ze środków publicznych stanowią 63 proc. wartości całego rynku usług zdrowotnych. Oznacza to, że każdy Polak zainwestował w swoje zdrowie w ubiegłym roku średnio aż 737 zł.

NFZ niemal w całości płaci za opiekę szpitalną. Z kwoty 21 mld zł, która poszła na ten cel w 2008 roku aż 98 proc. to środki publiczne. W pozostałych segmentach wydatki prywatne mają zdecydowanie większy udział. Opieka ambulatoryjna, na którą wydaje się 17 mld zł , tylko w 53 proc. finansowana jest ze środków publicznych.

Są też sektory, w których wydatki prywatne zdecydowanie dominują. To np. stomatologia. Na zabiegi dentystyczne idzie w sumie 6 mld zł. Tylko jedna trzecia tej kwoty pochodzi  ze środków publicznych.

Wydatki na leki pochłonęły w ubiegłym roku 22 mld zł, a jedynie 32 proc. tej kwoty to środki publiczne. Za resztę leków (głównie bezrecepturowych OTC, suplementów diety czy dermokosmetyków) zapłaciliśmy z własnych dochodów.

W prywatnych wydatkach na usługi medyczne największy udział w 2008 roku miały: wydatki na nierefundowane wydatki na leki (15 mld zł)  i na płatności za wizyty lekarskie (12 mld zł).

Wciąż najmniej rozwiniętą częścią prywatnego segmentu rynku usług medycznych stanowią medyczne usługi abonamentowe. Wartość tego rynku szacowna jest na od 0,7 do 1 mld zł oraz prywatna składka ubezpieczenia zdrowotnego (rynek wart 80 do 120 mln zł).

Jednocześnie specjaliści rynku medycznego oczekują, że te formy finansowania leczenia czeka w najbliższych latach rozkwit i dynamiczny wzrost.

Całość na stronie: http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/wydajemy;miliardy;na;prywatne;leczenie;rzad;ma;plan,84,0,450900.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu