Nieunikniony rozwój technologii mobilnych na TechShow

przez | 14/05/2009

Druga edycja TechShow już za nami. Przyszłość mobilnych usług, rozwój możliwości mobilnego internetu, innowacyjne fotokody, czy stale rozwijający się rynek usług wokół technologii elektronicznego papieru – na te i inne tematy mieli okazję rozmawiać uczestnicy konferencji.

Wydarzenie, które patronatem objęli m.in.: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania i Krajowy Fundusz Kapitałowy, zostało zorganizowane przez SpeedUp IQbator. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejne spotkanie z cyklu TechShow – we wrześniu 2009.

Zainteresowanie konferencją przerosło nasze oczekiwania. Już po trzech dniach od rozpoczęcia rejestracji byliśmy zmuszeni zamknąć listę uczestników. Program tej edycji obfitował w bardzo wiele atrakcji: między innymi telekonferencje z Timem O’Reilly, przedstawicielami Texas Instruments, czy Davidem Goldbergiem z Univerity of Illinois. To rzeczywiste globalne autorytety w świecie nowych technologii. SpeedUp poprzez umożliwianie tego typu spotkań promuje rozwój projektów inwestycyjnych. Integruje środowisko i udostępnia wspólną platformę wymiany doświadczeń pomiędzy pomysłodawcami i inwestorami.– mówi Bartłomiej Gola, Prezes SpeedUp IQbator.

Leszek Bogdanowicz, twórca m.in. Wirtualnej Polski w wystąpieniu na otwarcie konferencji przedstawił trendy panujące w branży technologii mobilnych – określił perspektywy i spodziewane kierunki rozwoju w zakresie coraz szerszego zwiększania możliwości aplikacji dedykowanych telefonom komórkowym i smartfonom. Globalny lider w zakresie kreowania m.in. cyfrowych procesorów sygnałowych (DSP) – firma Texas Instruments przedstawiła swój pogląd na nieunikniony rozwój hardware’u mobilnego. W świat innowacyjnych fotokodów wprowadził uczestników Paweł Babut z Orange, a najnowszą platformę związaną z targetowaniem behawioralnym zaprezentował Sławomir Komiński z One-2-One S.A. Największą atrakcją konferencji była prezentacja inkubowanej przez SpeedUp IQbator firmy Legimi oferującej innowacyjne usługi związane z rozwijaniem możliwości czytników e-papieru. W jej trakcie uczestnicy mogli na żywo połączyc się z USA, skąd w videokonferencji udział wzięli: David Goldberg z University of Illinois i Tim O’Reilly – założyciel O’Reilly Media – największego na świecie wydawcy elektronicznego, twórca pojęcia „web2.0”. Aktywny udział w spotkaniu wzięło kilkadziesiąt startupów, które rozwijają przedstawione w trakcie TechShow technologie. Uczestnikami TechShow byli również inwestorzy instytucjonalni, zainteresowani wspieraniem firm na wczesnym etapie rozwoju: m.in. przedstawiciele polskich i zagranicznych środowisk aniołów biznesu, funduszy kapitału zalążkowego, funduszy Venture Capital i Private Equity.

Bardzo ważny jest dla nas fakt partnerstwa Krajowego Funduszu Kapitałowego, który patronuje całemu cyklowi spotkań TechShow. Cieszy nas sytuacja, w której instytucja państwowa dostrzegła, że nadszedł odpowiedni czas na inwestycje nowotechnologiczne. Działalność KFK polega na inwestowaniu w fundusze Venture Capitals, które zasilają kapitałowo małe i średnie przedsiębiorstwa polskie, w szczególności przedsiębiorstwa innowacyjne. Ich obecność jest kolejnym dowodem zasadności naszego cyklu i ciągłej ewolucji spotkań TechShow – mówi Zbigniew Krzewiński – Menedżer Inwestycyjny Grupy SpeedUp.

Cykl TechShow jest organizowany przez SpeedUp IQbator Sp. z o.o. – spółkę non-profit, której celem jest inkubowanie najbardziej innowacyjnych technologicznie przedsięwzięć. Jednym z partnerów został Krajowy Fundusz Kapitałowy.