Finał polskiej edycji konkursu Microsoft Imagine Cup 2009

Znamy już wyniki polskiego finału międzynarodowego konkursu dla młodych programistów – Microsoft Imagine Cup 2009 w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Zwyciężyła drużyna Demoscene Spirit, która wkrótce zmierzy się z najlepszymi studentami uczelni technicznych z całego świata. Współorganizatorem polskiej edycji konkursu Imagine Cup jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Dobiegła końca polska edycja konkursu Microsoft Imagine Cup 2009, której finał odbył się dzisiaj w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Do finału zakwalifikowało się pięć drużyn: kAMUflage z projektem TraMuBraTion, FTeamS z projektem Eduko, Demoscene Spirit z projektem ISIS, RHEA z projektem Infant Analyzer oraz NosoiFighters z projektem CARE. Zwycięzcami, którzy pokonali 48 drużyn, został zespół Demoscene Spirit – reprezentanci poznańskich uczelni w składzie: Agata Majewska, Marta Łuczak, Szymon Majewski, Łukasz Michniewicz oraz Tomasz Gdala – mentor drużyny.

Zwycięzcy polskiej edycji Imagine Cup będą walczyć o zwycięstwo w światowych finałach konkursu, które odbędą się w dniach 3-7 lipca br. w stolicy Egiptu – Kairze. Zmierzą się tam z finalistami z ponad 100 innych krajów oraz wezmą udział w konferencjach z zakresu innowacji, informatyki i nowych mediów.

Konkurs Microsoft Imagine Cup, którego organizatorem jest firma Microsoft, to największy międzynarodowy konkurs technologiczny kierowany do studentów kierunków związanych z nowymi technologiami.  W ramach rywalizacji uczestnicy tworzą innowacyjne projekty informatyczne i uczą się jak przekształcać własne pomysły technologiczne w produkty rynkowe. W tym roku odbywa się siódma edycja konkursu, w którym co roku bierze udział blisko 100 tysięcy młodych informatyków z największych uczelni świata. Uczestnicy rywalizują w dziewięciu kategoriach.

Wzorowa współpraca

Mottem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było: Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości. Tegoroczna edycja Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania organizowana jest już po raz drugi przez Microsoft i Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Z inicjatywy Instytutu do zespołów projektujących konkursowe oprogramowanie dołączyli studenci kierunków komunikacji wizualnej, wzornictwa oraz projektowania graficznego. Celem, jaki postawiły sobie Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Microsoft jest integracja studentów kierunków informatycznych i komunikacji wizualnej, wzornictwa, projektowania graficznego poprzez umożliwienie im wspólnej pracy. Dzięki temu powstające projekty są innowacyjne i profesjonalne – technologicznie, użytkowo i wizualnie. Zaangażowanie młodych projektantów to także bardzo skuteczny sposób na upowszechnianie wzornictwa, rozwój nowych produktów i promocję nowoczesnego procesu projektowania – mówi Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

– Kubek do kawy może być warty 2 złote lub 20 złotych, w zależności od designu, choć obydwa są często  produkowane w Chinach. Podobnie jest z oprogramowaniem, choć nie jest to tak oczywiste. Tym większe uznanie dla kierownictwa Microsoft, które zaprosiło Instytut Wzornictwa Przemysłowego do współorganizacji polskiej edycji Imagine Cup 2009, już drugi rok z rzędu. Dzięki sukcesom w dotychczasowej współpracy i wsparciu Ministra Gospodarki mamy zaszczyt współorganizować Światowe Finały Imagine Cup 2010, które odbędą się w Polsce. Życzę laurów wszystkim finalistom tegorocznej edycji konkursu, kreatywnym młodym ludziom z całego kraju, a z doświadczenia mogę doradzić, że najłatwiej po nie sięgnąć zapraszając do zespołu projektanta wzornictwa. Zaangażowanie IWP w tematykę projektowania usług i oprogramowania jest zgodne z przyjętą przez nas strategią poszerzania obszaru zainteresowania o produkty niematerialne, których wartość opiera się o własność intelektualną – dodaje Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Sukces koncepcji IWP

Polska była pierwszym krajem, w którym firma Microsoft zrealizowała stworzoną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego koncepcję zespołów łączonych. Wzmocnienie drużyn o młodych projektantów przyniosło bardzo pozytywne rezultaty i wyraźną zmianę jakościową konkursowych propozycji.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego jako współorganizator konkursu w Polsce był inicjatorem starań o organizację finałów światowych Imagine Cup w Warszawie. Sukces koncepcji łączonych zespołów zaproponowanej przez Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przekonał firmę Microsoft, że warto ją realizować w kolejnych edycjach konkursu. Zaangażowanie Instytutu i polskiego oddziału Microsoft doceniono w centrali firmy, która w kwietniu podjęła decyzję o organizacji ogólnoświatowych finałów konkursu Imagine Cup 2010 w Warszawie.

Polska edycja konkursu Microsoft Imagine Cup 2009 odbywa się pod Patronatem  Honorowym  Ministerstwa Gospodarki, które również udzieliło  swojego poparcia w staraniach o prawo organizacji międzynarodowych finałów przyszłorocznego konkursu w naszym kraju.

Geneza oraz idea Imagine Cup

Pomysł organizacji turnieju, w którym młodzi pasjonaci technologii rywalizowaliby nawzajem i uczyli się przekształcać swoje pomysły technologiczne w produkty rynkowe zrodził się z inicjatywy amerykańskich studentów. Tak powstał Microsoft Imagine Cup, którego pierwsze finały odbyły się siedem lat temu w Barcelonie. Od tamtej pory Imagine Cup stało się nie tylko największym turniejem informatycznym dla studentów i uczniów szkół średnich, ale także światowym centrum premier technologicznych, których twórcami są młodzi informatycy.

Imagine Cup ma rozwijać wyobraźnię, kreatywność oraz pasję w zakresie nowoczesnych technologii. Studenci mają do dyspozycji takie narzędzia jak: Net Framework, Windows i Windows Mobile – co stwarza im ogromne możliwości projektowania. Każdego roku studenci z całego świata walczą w dziewięciu kategoriach konkursowych:

  • Projektowanie Oprogramowania (polskie eliminacje w tej kategorii są organizowane wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki), w której studenci projektują nowe aplikacje z wykorzystaniem narzędzi Microsoft;
  • Projektowanie Systemów Wbudowanych, polegającej na skonstruowaniu nowego urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie ulepszenie świata;
  • Projektowanie Gier, której celem jest zaprojektowanie nowej gry komputerowej wykorzystującej XNA Game Studio 3.0 oraz Visual Studio;
  • Technologie Informatyczne, gdzie studenci muszą stworzyć, wdrożyć i utrzymać nowy system informatyczny;
  • Robotyka i Algorytmy, rozgrywanej w całości w świecie wirtualnym i polegającej na zbudowaniu algorytmów sterujących robotami;
  • Mashup, w której należy stworzyć nową aplikację Web 2.0;
  • Fotografia, czyli konkurs esejów fotograficznych prezentujących sposób rozwiązania problemu;
  • Film Krótkometrażowy, w której trzeba popisać się mistrzostwem w budowaniu historii oraz jej przenoszeniu na język filmu;
  • Design, gdzie uczestnicy mają za zadanie stworzenie innowacyjnego projektu ułatwiającego interakcję między ludźmi i maszynami.

Finały Imagine Cup co roku odbywają się w największych stolicach świata. Uczestniczy w nich kilka tysięcy programistów z całego świata  oraz szefów i menedżerów rozwoju największych firm technologicznych.

Polacy w Imagine Cup

Polska może się pochwalić wieloma sukcesami w dotychczasowej historii Imagine Cup. W 2007 roku aż trzy polskie zespoły zajęły pierwsze miejsca w kategoriach – Algorytm, Film Krótkometrażowy oraz Fotografia. W zeszłym roku dwie drużyny z Polski zajęły trzecie miejsca w kategoriach Projektowanie Systemów Wbudowanych oraz Projektowanie Oprogramowania – Nagroda za Interoperacyjność.

Więcej o konkursie Imagine Cup znaleźć można na stronach:www.imaginecup.pl oraz www.iwp.com.pl.

Organizatorzy – Microsoft Corporation, Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Patronat Honorowy – Waldemar Pawlak, wiceminister, minister gospodarki

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu