Raport Money.pl: W trakcie Euro kibice zostawią w Polsce maksymalnie 146 mln euro

W 2012 roku odwiedzi nas od 50 do 400 tysięcy kibiców. Jak wyliczył Money.pl zostawią u nas co najwyżej 146 mln euro, wpływy UEFA będą dziesięciokrotnie wyższe. Sięgną 1,460 mld euro.

Przeciętne wydatki turystów w Polsce wynoszą 365 euro na osobę, około 80 euro na jeden dzień pobytu. Biorąc pod uwagę, że przyjedzie do nas od od 50 do 400 tysięcy kibiców, szacujemy, że zostawią u nas od 18 mln do 146 mln euro.

Tylko niewielka część spośród 20 milionów turystów, którzy w 2012 przyjedzie do Polski to będą kibice. W bardzo optymistycznym wariancie zakłada się, że będzie to około 400 tys. ludzi,  najprawdopodobniej będzie to 50 tys. Wiele zależy od tego jakie drużyny zakwalifikują się  do finałów w 2012 roku. Dużego napływu można spodziewać się, jeżeli będą to Niemcy, czy Holendrzy, znacznie skromniejszego, gdy będą to drużyny krajów o niewielkiej populacji.

Analizując wcześniejsze mistrzostwa, czy olimpiady można zaobserwować wręcz spadek liczby turystów odwiedzający kraj – gospodarza imprezy. W Grecji, gdy organizowano tam olimpiadę, wyniósł on 20 procentowy  w porównaniu z innymi latami. Turyści wstrzymali się od przyjazdów bojąc się tłumów i wyższych cen.

W naszym przypadku możemy jednak liczyć na odwrotny efekt. – Nie jesteśmy, podobnie jak Grecja czy Hiszpania mekką turystów. Dla nas organizacja Euro, oznacza bezpłatną promocję, a w efekcie wzrost zainteresowania naszym krajem – mówią eksperci.

Zwiększonej liczby turystów możemy się spodziewać zwłaszcza przez kolejne lata po imprezie.

Tak naprawę organizatorem i głównym beneficjentem piłkarskich mistrzostw jest międzynarodowa federacja piłkarska, w przypadku Euro – UEFA. To federacja zawiera kontrakty z głównymi sponsorami, sprzedaje prawa do transmisji i używania na produktach  logo imprezy. To UEFA za pośrednictwem krajowych federacji sprzedaje bilety kibicom. Najwięcej przynosi sprzedaż praw do transmisji meczów

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;trakcie;euro;kibice;zostawia;w;polsce;tylko;146;mln;euro,55,0,450871.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu