Polskie parki biznesowo – przemysłowe obniżają ceny i przyciągają inwestorów

Specjaliści rynku nieruchomości wskazują, że zlokalizowane poza centrami miast parki biznesowe to obecnie najlepsza oferta dla inwestorów poszukujących powierzchni magazynowych i produkcyjnych.

Wysokie koszty wynajmu bądź kupna hal produkcyjnych lub powierzchni magazynowych to jedne z głównych przyczyn przenoszenia oddziałów firm poza centra miast, na tereny parków biznesowo – przemysłowych. Dzięki obniżeniu w ostatnich miesiącach cen o ok. 20 – 25 procent, kompleksowej infrastrukturze oraz doskonałej lokalizacji, są one obecnie najbardziej atrakcyjną propozycją dla polskich i zagranicznych inwestorów planujących budowę magazynów, hal bądź centrów logistycznych w Polsce.

Mimo pogarszającej się koniunktury na rynku nieruchomości, wiele firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych wciąż poszukuje dogodnych lokalizacji pod zaplanowane na ten rok inwestycje. W szczególności dotyczy to przedsiębiorstw oferujących rozwiązania w ramach produkcji, transportu czy logistyki, które wyjątkową uwagę zwracają na atrakcyjne zlokalizowanie swych nowych obiektów oraz koszty, które w przypadku centrów miast wciąż pozostają bardzo wysokie. Sytuacja ta dotyczy w głównej mierze Warszawy, na terenie której nadal notuje się najwyższe ceny wynajmu bądź kupna powierzchni, co często zniechęca potencjalnych inwestorów. W tej sytuacji wyjątkowo konkurencyjne stały się położone na obrzeżach polskich metropolii parki biznesowo – przemysłowe, takie jak sąsiadujący z Gliwicami Synergy Park, wrocławski ProLogis Park czy znajdujący się na obrzeżach Łodzi Panattoni Park.

– Inwestorzy, którzy planują zakup hal produkcyjnych czy powierzchni magazynowych w okresie spowolnienia gospodarczego szczególną uwagę poświęcają kwestiom związanym z ceną oraz właściwą lokalizacją, gwarantującą swobodny dojazd do nowych obiektów. Możliwości takich z pewnością nie dają oddziały i siedziby firm, które położone są w samym centrum miast, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Katowice. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie działalności na tereny parków biznesowo – przemysłowych, które oferują mniejsze ceny przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej infrastruktury usługowo-drogowej – mówi Marek Wollnik, Wiceprezes Metropolis S.A., firmy będącej twórcą parku biznesowo – przemysłowego Synergy Park na Śląsku, który jako jedyny w Polsce oferuje inwestorom działki indywidualnie dopasowane do ich potrzeb.

Inwestycje w parkach biznesowo – przemysłowych realizowane są zarówno przez małe i średnie firmy, jak i duże międzynarodowe koncerny z sektora produkcyjnego bądź branży logistycznej, które pragną stworzyć magazyny bądź hale w atrakcyjnych lokalizacjach, przy międzynarodowych arteriach. W przypadku niektórych parków, ceny kupna bądź wynajmu działek mogą być obecnie nawet o 25 proc. niższe niż w roku poprzednim. Istotny jest także fakt, iż właściciel parku w procesie inwestycyjnym oferuje inwestorowi pełne wsparcie merytoryczne, zapewniające sprawny przebieg inwestycji.

Tak też jest w przypadku położonego na południu Polski parku biznesowo – przemysłowego Synergy Park, który jako jedyny w Polsce oferuje inwestorom działki na miarę (od 1 ha), w jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji – przy węźle Sośnica, który niebawem połączy autostrady A1 oraz A4.

– Celem przyświecającym realizacji Synergy Park było stworzenie nowoczesnego, profesjonalnego i w pełni rozwiniętego pod względem infrastruktury parku biznesowo – przemysłowego, który spełni szczegółowe wymagania inwestorów z polski i zagranicy, czerpiąc ze sprawdzonych polskich i europejskich wzorców. Pragnęliśmy jednak osiągnąć wartość dodaną, która odróżniałby ten park od innych i sprawiała, że w oczach inwestorów byłby on jeszcze ciekawszy i atrakcyjniejszy. Udało się to poprzez wprowadzenie opcji zakupu działek na miarę, już od 1 ha, co oferuje możliwość indywidualnego dopasowania terenów do potrzeb konkretnego inwestora – dodaje Marek Wollnik.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu