Polichromie jak nowe

Cenne złocenia i polichromie z 1900 roku odrestaurowane. Renowacja Domu Stefanusa, perły łódzkiej architektury, zakończy się na przełomie lipca i sierpnia.  Znajdą tu swoje miejsce prestiżowe biura.

Po trzech miesiącach od odkrycia cennych polichromii możemy wreszcie podziwiać efekt pracy konserwatorów. Złocenia i polichromie z 1900 roku odkryto na ścianach i suficie klatki schodowej w budynku przy ul. Jaracza 47 w Łodzi. Na dwóch polichromiach widać postacie dziecięce.  Na trzeciej pojawia się ornament roślinny na tle nieba. Konserwatorzy natrafili także na oryginalne złocenia. Dom Stefanusa okazał się kopalnią skarbów, które z pietyzmem odrestaurowano. Polichromie to nie wszystko – na ukończeniu jest też odnowiona stolarka drzwiowa oraz sztukaterie na sufitach.

– Ani przez chwilę nie miałem wątpliwości, że warto było dołożyć wszelkich starań, często bez oglądania się na koszty, by przywrócić świetność tego miejsca – mówi Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG.

Po renowacji, w trzypiętrowym Domu Stefanusa mieścić się będą nowoczesne biura  o wysokim standardzie. Łącznie zajmą 1200 metrów kwadratowych powierzchni. Budynek zostanie wyposażony we wszystkie elementy budynku biurowego klasy A: system dozoru i monitoringu, instalację teletechniczną i komputerową, światłowód, klimatyzację, szybkobieżną windę. Zakończenie prac nastąpi na przełomie lipca i sierpnia. Koszt: ponad 2 miliony euro.

W 1900 roku właścicielem tego domu był Edmund Stefanus. Źródła historyczne niewiele mówią na jego temat. Wiadomo, że był łódzkim fabrykantem – posiadał zakład produkujący kotły parowe.

Dom Stefanusa powstał w 1900 roku. Z zewnątrz zachwycał wyważoną architekturą oraz wspaniałymi, witającymi gości kariatydami. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez państwo, które było zainteresowane jego zagospodarowaniem, a nie odrestaurowaniem. Niestety, przez kilkadziesiąt lat zaniedbań kunsztowne zdobienia zniszczały i straciły swoje piękno. Obecnie cały czas trwają prace nad przywróceniem pierwotnego wyglądu wspanialej fasady budynku przy ul. Jaracza 47. Jego rewitalizacji podjęła się Orange Property Group (OPG).

Generalnym wykonawcą robót budowlanych i prac konserwatorskich jest firma Mosaicon  z Łodzi. Wyłącznym agentem komercjalizacji nieruchomości jest Cushman & Wakefield – jedna z największych na świecie firm doradczych w zakresie nieruchomości komercyjnych.

Inwestycje OPG w Łodzi:

  • Centrum Piotrkowska – Fabryka Ramischa
  • Osiedle Art Modern przy  ul. Wróblewskiego
  • Biurowiec Orange Plaza Financial Center
  • Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 120
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu