Światowy faktoring w roku 2008: 1,325 biliona euro obrotów i dwuprocentowy wzrost pomimo kryzysu

przez | 12/05/2009

Statystyki Factors Chain International za rok 2008 wskazują, że był on bardzo przychylny dla branży faktoringowej. Pomimo kryzysu gospodarczego faktorzy wypracowali obrót większy o 26 miliardów niż w roku 2007.

Światowy faktoring nadal rośnie w siłę. Największa międzynarodowa organizacja branży, Factors Chain International (FCI), poinformowała, iż globalne obroty w roku 2008 wyniosły 1 325 111 milionów euro. W porównaniu z rokiem 2007 jest to wzrost o 2%. – Nie jest to wzrost duży, ale wypracowany w trudnych warunkach. Pamiętajmy o kryzysie gospodarczym – ocenia Marcin Zaliwski, dyrektor generalny Hilton-Baird Polska, brokera usług finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. – Znaczący wpływ na niższy wzrost miał także słabnący kurs funta szterlinga wobec euro. Obroty wiodącego rynku brytyjskiego ponownie wzrosły, ale… tylko w funtach. Licząc w walucie unijnej, Wielka Brytania odnotowała stratę, co odbiło się na globalnych wynikach – tłumaczy.

Rok 2008 należy jednak uznać za udany, szczególnie dla faktoringu międzynarodowego, specjalizującego się w obsłudze wymiany handlowej z kontrahentami zagranicznymi. Obroty faktoringu eksportowego i importowego wzrosły łącznie o 20%, w dużej mierze dzięki aktywności eksportowej Chin i Turcji. Najbardziej perspektywicznym regionem świata pozostała dla faktoringu Azja. Jak donosi FCI, w porównaniu z rokiem 2007 kraje azjatyckie wypracowały 35% wzrostu obrotów zarówno w faktoringu krajowym (z regresem i bez regresu), jak i w międzynarodowym. – Coraz silniejsza pozycja Chin i Indii w globalnej gospodarce musi znajdować odzwierciedlenie w faktoringu. Tym bardziej, że potencjał tej usługi dla międzynarodowej wymiany gospodarczej nadal jest ogromny – komentuje Zaliwski, ekspert, który uczestniczył we wprowadzaniu faktoringu na rynek polski i wschodnioeuropejski.

Perspektywy na rok 2009 są jednak tylko umiarkowanie dobre. Eksperci FCI podkreślają, że w skali całego świata pierwsza połowa roku może przynieść spadek obrotów faktoringu. Taki spadek wiązałby się ze zmniejszeniem zamówień i oszczędnościami wprowadzanymi przez przedsiębiorstwa w ostatnim kwartale 2008 roku i pierwszym kwartale roku bieżącego. Według Factors Chain International, sytuacja wróci jednak do normy w drugiej połowie roku, bo już obecny kwartał przyniósł zauważalne ożywienie wymiany handlowej.