Nowy sposób na związki zawodowe – testują go w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

16 mln złotych wynosi roczny koszt utrzymania związków zawodowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy zarabiają tu od 6 do 14 tys. zł brutto – dowiedział się portal Money.pl. Ale prezes ma pomysł pozbycie się części działaczy. Dla 6 kopalń będzie tylko jeden pracodawca. Rewolucja?

Firma chce obniżyć swoje koszty. W tym te ponoszone na utrzymanie związkowych etatów. Dlatego zdecydowano się na restrukturyzację.

JSW to sześć kopalń, w których zatrudnionych jest ponad 23 tysiące osób. Do tej pory górnicy pracujący w poszczególnych kopalniach właśnie w nich byli zatrudnieni. Teraz, za sprawą uchwały zarządu spółki, pracodawcą dla wszystkich zatrudnionych w JSW ma być bezpośrednio spółka.

Dlatego działające w firmie związki – a jest ich 14 – powinny powołać nowe struktury na szczeblu centrali spółki. I dopiero wtedy oddelegować swoich przedstawicieli do pracy związkowej. Po zmianach pensję za związkową pracę ma dostawać ok. 40 osób. Teraz jest ich 61.

– Nie oznacza to że związki nie będą mogły działać, ale będą musiały wybrać jedynie zarząd centralny. To pozwoli na obcięcie kosztów o 1/3. Szefowie związków zarabiają od 6 tys. do 14 tys. złotych brutto. Zależy to od zajmowanego wcześniej stanowiska – mówi Money.pl rzeczniczka JSW.

Spółka podkreśla, że to nie złośliwe działania, a element wdrażania programu kryzysowego, w ramach którego JSW tnie koszty i szuka oszczędności.

– Przesuwamy inwestycje, poprawiamy gospodarowanie zużyciem energii, ponadto nie wydobywamy w weekendy i w niektóre piątki. Jeśli wprowadzimy wszystkie piątki bez pracy górników do końca roku to zaoszczędzamy 300 mln złotych, na samych wynagrodzeniach aż 72 mln złotych – wylicza Katarzyna Jabłońska – Bajer.

Ale związkowcy mówią stanowcze nie forsowanym przez zarząd zmianom. Zapowiadają zgłoszenie tego do prokuratury.

Więcej: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;kosztuja;jsw;miliony;dzis;protest,52,0,450612.html

Money.pl rozmawiał o związkach zawodowych ze Sławomirem Nitrasem, posłem Platformy Obywatelskiej:

– Nie żyjemy w kraju komunistycznym, gdzie trzeba walczyć o podstawowe wolności. Żyjemy w państwie demokratycznym, w którym każdy może mówić co chce i każdy może mieć swoje zdanie. W takim państwie nie ma jednak miejsca dla świętych krów. Tak jak my, politycy, nie jesteśmy świętymi krowami, tak i związkowcy nimi nie są. Jeżeli się tak czują, to czas by z tym skończyć.Nie mówię tu o zwykłych robotnikach. Mówię tu o liderach związkowych organizacji, którzy często zarabiają więcej niż prezesi firm w których pracują. Jeżeli związkowcy domagają się w dobie kryzysu ograniczenia zarobków członków zarządów firm, czy prezesów to uważam, że ta zasada powinna dotyczyć ich samych.

Całość rozmowy: http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/nitras;czas;skonczyc;ze;zwiazkowymi;swietymi;krowami,25,0,450585.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu