Noc w MuzeUM 16 maja 2009

Po raz pierwszy uczestnicy Nocy Muzeów będą mieli okazję zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Uniwersytetu Medycznego – dawne Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia. MuzeUM – jak w skrócie brzmi nazwa placówki – to nie tylko największe w Polsce muzeum medycyny, ale również jedyne, które przedstawia historię medycyny wojskowej i kształcenia oficerów wojskowej służby zdrowia w Polsce. Bo gdzieżby  indziej mogłoby się znajdować, niż przy jedynej w Polsce uczelni kształcącej lekarzy dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej i państw sojuszniczych?

Na gości MuzeUM czeka tej nocy znacznie więcej atrakcji, niż stała wystawa składająca się m.in. z ogromnej kolekcji narzędzi lekarskich (nawet z czasów starożytnych), oryginalnych starodruków dzieł największych medyków z okresu renesansu, obrazów o tematyce wojskowo-medycznej, m.in. autorstwa Wojciecha Kossaka, fascynujących przyrządów medycznych, kolekcji mundurów lekarzy wojskowych, z których najstarsze pochodzą z czasów napoleońskich, a najmłodszy – z misji w Iraku czy w pełni wyposażonej polowej izby operacyjnej. Noc w MuzeUM przygotowali bowiem, pod czujnym okiem kustosza dr hab. n. med. prof. nadzw. Czesława Jeśmana, studenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego wraz z członkami Stowarzyszenia „Strzelcy Kaniowscy”. Postanowili oni bowiem tematyką atrakcji nawiązać do historii zabytkowego gmachu MuzeUM, który w II Rzeczypospolitej mieścił Koszary im. J. Piłsudskiego – dom 28 pułku Strzelców Kaniowskich, rdzennie łódzkiego pułku piechoty zwanego również „Dziećmi Łodzi”.

Zwiedzający, podchodząc pod budynek MuzeUM poczują się, jakby przenieśli się w zasie do lat II RP. Na dawne koszary powrócą napisy, które ostatni raz widziane były przez łodzian w 1939 roku. Przy narożniku, pod dawnym wejściem pojawi się budka wartownicza, wzdłuż ulicy maszerować będą patrole uzbrojonych żołnierzy „Dzieci Łodzi”, którzy będą służyli informacjami o atrakcjach Nocy. Na dziedzińcu, na którym dawniej odbywały się musztry, będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy nawiązujący do historii 28 pułku i wojskowej służby zdrowia. Na przykład – zabytkowe pojazdy wojskowe. Będą tam również rozstawione prawdziwe namioty polowe należące do łódzkiego Centrum Kształcenia Wojskowych Służb Medycznych. W jednym z nich pielęgniarki ze Szpitala im. Wojskowej Akademii Medycznej będą badały wszystkim chętnym poziom cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. W drugim – samorząd studencki będzie udzielał informacji o studiach na Uniwersytecie Medycznym, członkowie IFMSA-Poland będą prezentowali swoją organizację, a przyszli ratownicy medyczni – udzielanie pierwszej pomocy.

W salach ekspozycyjnych wolontariusze oraz międzywojenni żołnierze i sanitariusze będą oprowadzać po stałej wystawie oraz po wystawach czasowych. „Strzelcy Kaniowscy” przygotowali specjalną wystawę o historii 28 pułku oraz Koszar im. J. Piłsudskiego. Poza zdjęciami i dokumentami, będzie można zobaczyć również żołnierskie oporządzenie, umundurowanie oraz uzbrojenie, a wiele eksponatów nawet wziąć do ręki czy wręcz przymierzyć, by choć na chwilę poczuć się jak żołnierz 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Wiele eksponatów stanowić będą oryginalne przedmioty pochodzące z prywatnych zbiorów, których na co dzień nie można obejrzeć w placówkach muzealnych. W sali audiowizualnej będzie można również zobaczyć dwa filmy – o historii pułku i jego związkach z Ziemią Łódzką oraz o historii służby zdrowia w Łodzi. MuzeUM przygotowało natomiast wpisującą się w ruch społeczny „Szacunek dla Łodzi” wystawę fotograficzną o zabytkach łódzkiej służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem tych obecnie zagrożonych, jak Szpital im. Heleny Wolf czy Szpital im. Janusza Korczaka.

Wybierając się do MuzeUM, warto uzbroić się w aparat fotograficzny, gdyż zwiedzający będą mogli wcielić się w rozmaite role i zrobić sobie pamiątkową fotografię – na przykład w operacyjnej izbie polowej. Na dziedzińcu będzie można również zaspokoić głód częstując się grochówką. MuzeUM będzie czynne podczas Nocy Muzeów od 14 do 1.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu