Działka na stoku

Wielu przyszłych inwestorów zadaje sobie pytanie co kupić wcześniej – działkę czy projekt domu? Zdecydowanie inwestowanie w przyszły dom powinniśmy rozpocząć od zakupu działki ponieważ to jej kształt, wielkość, warunki gruntowe i otoczenie w znacznym stopniu przesądzać będą o tym jaki dom na niej będziemy mogli wybudować. Wybierając działkę na stoku powinniśmy zdawać sobie sprawę, że decydujemy się też na konkretne rozwiązania projektowe, które wymusza ukształtowanie terenu.

Oczywiście każdy teren ma swoją specyfikę, dlatego trudno podać spis uniwersalnych rad dotyczących wyboru optymalnego projektu z przeznaczeniem właśnie na działkę położoną na spadku. Istotne jest jednak aby wybrać projekt domu, który pozwoli racjonalnie zagospodarować całość terenu i maksymalnie, pozytywnie wykorzystać istniejące warunki naturalne.

Wybór działki – kierunek południe

Jeżeli zamierzamy kupić działkę ze spadkiem, najkorzystniej byłoby wybrać teren o nachyleniu  południowym i z tej strony całkowicie odsłoniętym, częściowo zaś osłoniętym od wschodu, zachodu i północy. Działki o takim kierunku ekspozycji najlepiej nadają się pod zabudowę.

Wybór projektu domu – konieczna piwnica

„Wybierając projekt domu na działkę ze spadkiem powinniśmy mieć świadomość różnicy poziomu gruntu, która wynika z ukształtowania terenu. W większości przypadków Inwestor będzie musiał zdecydować się na budowę domu z częściowym bądź też całkowitym podpiwniczeniem. Domy z podpiwniczeniem dostępne są w wersji katalogowej. Jeśli podoba nam się dom, który został zaprojektowany bez podpiwniczenia zawsze jest możliwość doprojektowania piwnicy w ramach adaptacji. Jeżeli działka nachylona jest w kierunku drogi, można doprojektować w piwnicy garaż,  a jeżeli działka nachylona jest w stronę ogrodu dom może zyskać piękny taras widokowy”- podsumowuje Marcin Sitkowski, PR Manager, ARCHON+ Biuro Projektów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu