Czarne karty CIA – spotkanie z Timem Weinerem, autorem książki „Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”

19 maja 2009 r. o godz. 14.00 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (ul. Chodakowska 19/31) odbędzie się spotkanie
z Timem Weinerem, autorem nagrodzonej National Book Award książki pt. „Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”. Spotkanie poprowadzi politolog – prof. Wawrzyniec Konarski.

Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę „Dziedzictwo popiołów. Historia CIA” w promocyjnej cenie oraz otrzymać autograf Tima Weinera.

Od sześćdziesięciu lat CIA – Centralna Agencja Wywiadowcza – ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera, Tim Weiner, zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów, ukazujących niepowodzenia CIA, jej – jak to nazwał prezydent Eisenhower – „dziedzictwo popiołów”.

Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, zanim ją napisał, przestudiował ponad 50 tys. dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi czytelnika od powstania CIA w latach 40., przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja.

Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie niż ją zastali, a wreszcie – jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA.

Weiner łączy w książce sztukę reportażu z warsztatem historyka, wiedzę komentatora politycznego ze zręcznością pióra autora kryminałów.

Warto dodać, że publikacja cieszy się bardzo dobrymi recenzjami prasy, np. wg „Time” „Dziedzictwo popiołów…” to „Fascynująca, napawająca strachem książka. Przykuwająca uwagę opowieść, a zarazem ostrzeżenie. Ameryka musi się nauczyć – i chcieć – poznawać świat, by móc stawić mu czoło”.

Tim Weiner, reporter „The New York Times”, zajmuje się amerykańskim wywiadem już ponad dwadzieścia lat. Za artykuły na temat bezpieczeństwa narodowego został wyróżniony Nagrodą Pulitzera. Śledził w terenie wiele operacji CIA, m.in. w Afganistanie. Nagrodzone National Book Award „Dziedzictwo popiołów…” jest jego trzecią książką.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu