Konferencja CeCOS poświęcona globalnej walce z przestępczością elektroniczną

W dniach 12-14 maja br. w Hiszpanii odbędzie się trzeci szczyt Barcelona Counter Electronic Crime Conference (CeCOS), który będzie poświęcony walce z phishingiem i innymi formami przestępczości elektronicznej. Konferencja organizowana przez Anti-Phishing Working Group (APWG) zgromadzi czołowych specjalistów z branży IT, bezpieczeństwa oraz przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości z całego świata.

Luis Corrons, dyrektor techniczny Laboratorium Panda Security, wygłosi prelekcję na temat gwałtownego wzrostu liczby złośliwych programów w ciągu ostatnich miesięcy oraz sposobu jego zahamowania.

Czołowi specjaliści z branży IT, bezpieczeństwa oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z Europy, Ameryki, Australii, Azji Wschodniej i Południowej spotkają się w Barcelonie w celu ustalenia wspólnej strategii w walce ze światową plagą przestępczości elektronicznej. Na trzecim szczycie CeCOS (Counter-eCrime Operations Summit), organizowanym przez Anti-Phishing Working Group (APWG), poruszone zostaną kwestie badania postępu technicznego w zakresie phishingu i mafijnych działań w internecie.

Luis Corrons o walce z cybermafią

Wśród ekspertów, zgromadzonych na szczycie znajdzie się Luis Corrons, dyrektor techniczny Panda Security, który przedstawi problem ilości nowych odmian złośliwego oprogramowania, jakie pojawiają się w sieci każdego dnia. Corrons przedstawi także nowe technologie wykrywania, takie jak ochrona scentralizowana jako sposób walki z lawiną szkodliwych kodów, obecnych w internecie.

„Każdego dnia wykrywamy około 30 tys. nowych odmian złośliwego oprogramowania, tworzonego przez cyberprzestępców m.in. w celu kradzieży haseł bankowych czy sprzedaży fałszywych programów antywirusowych. To dowodzi skali nielegalnego biznesu, jaki rozwinął się w sieci. W trakcie konferencji przedstawię bieżącą sytuację i wskażę sposoby jej rozwiązywania” – zapowiada Luis Corrons.

Komputery zakonników z otoczenia Dalajlamy pod lupą specjalistów

Uczestnicy trzeciego szczytu w Barcelonie omówią kwestie związane z przeciwdziałaniem przestępczości elektronicznej, takie jak np. udostępnianie danych z przebiegu śledztwa, usuwanie domeny przestępczej z wyników wyszukiwania, ewolucja oprogramowania crimeware oraz ogólne zasady reagowania i koordynacja reakcji na przestępczość elektroniczną za pomocą wspólnego formatu przekazywania danych. Poruszą także temat interesującego przypadku agencji rządowej, szpiegującej komunikację e-mail wewnątrz grupy dysydentów. Podczas CeCOS głos zabierze także ekspert, który wykrył fakt włamania do komputerów zakonników z otoczenia Dalajlamy. Z kolei technolog z firmy SRI oraz zespół doradców z Kalifornii dokonają interpretacji działań i zagrożeń, jakie niesie ze sobą robak Conficker.

Grono ekspertów z całego świata

Wizjonerzy, badacze oraz przedstawiciele branży, poproszeni o wystąpienie podczas CeCOS, reprezentują ośrodki badawcze oraz agencje z całego świata. Grono ekspertów, obecnych na szczycie potwierdza jego międzynarodowy charakter. Wśród nich znajdą się FBI (Stany Zjednoczone), ICANN, CERT (Japonia), policja federalna Australii, Internet Network Information Center (Chiny), Telefonica, La Caixa, Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Baylor, Uniwersytet Carnegie Mellon oraz Instytut United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute.

Więcej informacji na temat programu konferencji można znaleźć na stronie: http://www.antiphishing.org/events/2009_opSummit.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu