Echa wystąpienia Lecha Wałęsy na kongresie Libertas w Rzymie

1 maja Lech Wałęsa wygłosił przemówienie na pierwszym międzynarodowym kongresie Libertas – paneuropejskiego stowarzyszenia założonego przez Declana Ganleya, czym wywołał niemałe poruszenie w Polskich mediach.

Następnego dnia, pojawienie się byłego Prezydenta RP na kongresie ugrupowania uważanego za eurosceptyczne, omówiono w każdym dzienniku ogólnopolskim. W „Polska The Times” pojawiło się pięć artykułów, w „Gazecie Wyborczej” – trzy, w „Dzienniku”, „Fakcie” i „Trybunie” – po dwa artykuły, a w „Super Expressie”, „Rzeczpospolitej” i „Naszym Dzienniku” – po jednym artykule na ten temat. Łącznie w okresie od 2 do 8 maja 2009, w prasie ogólnopolskiej ukazało się pięćdziesiąt pięć artykułów na ten temat.

W ocenie tego wydarzenia panowała w mediach rzadko spotykana zgodność. Żaden artykuł, w żadnym tytule prasowym nie pochwalił postępowania byłego Prezydenta. Przeważały opinie bardziej lub mniej negatywne.

Najczęściej zarzucano Lechowi Wałęsie, że poparł Eurosceptyków dzień po wystąpieniu na kongresie Europejskiej Partii Ludowej, gdzie udzielił poparcia tej formacji w zbliżających się wyborach do Europarlamentu. Krytykowano go także, że jako zwolennik Unii Europejskiej i Traktatu Lizbońskiego udzielił wsparcia ugrupowaniu krytycznie odnoszącemu się do Unii Europejskiej i otwarcie krytykującego Traktat Lizboński. Media przytaczały krytyczne wypowiedzi polityków, i to zarówno zwolenników Lecha Wałęsy (Stefan Niesiołowski, Andrzej Halicki, Kazimierz Kutz), jak i jego przeciwników (Jerzy Wenderlich, Paweł Kowal).

Głównym tematem następnych dni było już nie samo przemówienie Lecha Wałęsy (trudno w omawianym okresie znaleźć choćby jeden artykuł, który dokładnie by je omówił), ale honorarium, jakie były Prezydent otrzymał za swoje wystąpienie. Jako pierwsza sprawę tę podniosła redakcja „Polski The Times” 4 maja, a do 8 maja pojawiło się w sumie dziewiętnaście artykułów, których tematem przewodnim były pieniądze, jakie były Prezydent zarobił za wystąpienie w Rzymie.

W omawianym okresie „Gazeta Wyborcza”, „Polska The Times” oraz „Dziennik” opublikowały wywiady z Lechem Wałęsą. W mediach pojawiły się też wywiady z Romanem Giertychem („Dziennik”) i Declanem Ganleyem („Dziennik”). Pojawiły się także wypowiedzi mało obecnych w mediach polityków, jak Wojciech Wierzejski czy Artur Zawisza. Ich obecność w mediach potwierdza tezę, że zaproszenie Lecha Wałęsy na kongres do Rzymu było bardzo zręcznym Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.zabiegiem marketingowym twórcy Libertas.

Metodologia:

Analizą objęto artykuły, które pojawiły się w dziennikach ogólnopolskich: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik, Polska The Times, Fakt, Super Express, Trybuna i Nasz Dziennik, między 2 a 8 maja 2009 roku, w których pojawiło się nazwisko Lecha Wałęsy i nazwa ugrupowania Libertas.

Zespół NEWTON Media

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu