Telefon dla dziecka

Tak, to już ten moment. Stwierdziliście z mężem, że to odpowiednia chwila. Wasze dziecko jest już wystarczająco duże, aby otrzymać swój pierwszy telefon komórkowy. Wiecie jedno – ma być na kartę. Ale co dalej? Jaki model wybrać? Który będzie najodpowiedniejszy?

Telefon dla dziecka

Z dnia na dzień wzrasta liczba użytkowników telefonów komórkowych, a do ich grona dołączają coraz młodsze dzieci. Według wyników badania „maluchy”, przeprowadzonego w 2008 roku przez Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC, 19 proc. dzieci w wieku 7-10 lat posiada telefon (w 2006 roku było to 13 proc.). Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, zdaniem rodziców to dobre narzędzie ułatwiające kontakt z pociechą, które dodatkowo umożliwia wezwanie pomocy w sytuacjach losowych. Drugi powód – znacznie mniej praktyczny – coraz więcej rówieśników naszego malca posiada telefon, więc chcą zapobiec odrzuceniu dziecka przez kolegów w grupie – rodzice ulegają jego namowom.

Liczy się zdanie dziecka

Jeśli już podejmiemy decyzję o zakupie, przy wyborze aparatu należy wziąć pod uwagę zarówno nasze oczekiwania, jak również potrzeby jego przyszłego użytkownika. Pamiętajmy, że dziecko powinno telefon polubić, a nie traktować go jak zło konieczne – jako tylko i wyłącznie narzędzie rodzicielskiej kontroli. Według wyników badania „Maluchy” – wśród funkcji, na które najmłodsi zwracają największą uwagę, te związane z głównym przeznaczeniem telefonu komórkowego, czyli dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości tekstowych, znajdują się na końcu listy. Najważniejszą cechą według 19 proc. dzieci jest kolorowy wyświetlacz w telefonie. Prawie tak samo ważna jest możliwość słuchania radia i plików mp3, marka telefonu (18 proc.), a także funkcja aparatu fotograficznego (17 proc.).

Edukacja przede wszystkim

Zakupiliście telefon i zestaw startowy. Już nie możecie doczekać się widoku uśmiechniętej twarzy Waszej pociechy, gdy tylko dostanie go do rąk. Stop! Teraz stoicie przed o wiele ważniejszym zadaniem niż wybór odpowiedniego modelu. Musicie przedstawić swojemu dziecku dokładną instrukcję obsługi i nie chodzi tu o instrukcję telefonu, ale zasady, których powinno przestrzegać, aby jego użytkowanie było mądre i bezpieczne.

Dorośli, dając dziecku pierwszą komórkę, powinni zacząć od nauczenia go rozsądnego korzystania z telefonu – uważa Katarzyna Nowicka, przedstawiciel firmy CenterNet S.A., organizatora akcji Moja Pierwsza Komórka – Pomóc może im przy tym Fonio i jego instrukcja obsługi telefonu, czyli 8 podstawowych zasad jego użytkowania.

Strzeżonego…

W celu minimalizacji kosztów użytkowania telefonu rodzice najczęściej wybierają dla swoich pociech telefony na kartę. Warto podjąć także inne kroki w tym kierunku. Możecie ograniczyć listę numerów połączeń wychodzących, wybierając jedynie te, pod które dziecko będzie mogło dzwonić i blokując pozostałe. Uaktywnienie kodu zabezpieczającego połączenia wychodzące pozwoli zabezpieczyć telefon przed użytkowaniem go bez wiedzy i zgody właściciela. Dodatkowo warto zaprogramować w telefonie skrócone wybieranie najważniejszych numerów, czyli tych do najbliższych członków rodziny i np. numeru alarmowego 112. Kontakt do rodziców lub opiekunów powinien być także opisany międzynarodowym skrótem ICE (In case of emergency) – wpis taki wskazuje z kim należy się skontaktować w razie wypadku. Pokażcie też dziecku, w jaki sposób może sprawdzić stan swojego konta, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zablokowane zostaną połączenia wychodzące. lowym w Europie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu