Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli brązowy medal w Finale Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM sponsorowanych przez firmę IBM

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli brązowy medal w Finale Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w sali filharmonii w Sztokholmie, gdzie tradycyjnie przyznawane są Nagrody Nobla. Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki.

Finał Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM (ang. ACM International Collegiate Programming Contest) nazywany jest również „Bitwą Umysłów”.  W tegorocznym finale setka najlepszych drużyn akademickich na świecie rywalizowała  w projektowaniu oprogramowania, które ma rozwiązywać rzeczywiste problemy. Każdy z 3-osobowych zespołów studenckich stanął przed 11 zadaniami o różnym stopniu trudności. Zadania opierały się na zagadnieniach, takich jak: stworzenie harmonogramu dla lotniska, umożliwiającego bezpiecznie lądowanie samolotów z uwzględnieniem zmian pogodowych i innych nieprzewidzianych okoliczności, jak również optymalizowanie ruchu ulicznego w godzinach szczytu.

Klasyfikacja medalowa zespołów została dokonana w oparciu o liczbę zadań rozwiązanych w jak najkrótszym czasie. Zespół Uniwersytetu Warszawskiego reprezentowany przez trzech studentów jednoczesnych studiów informatyczno-matematycznych uplasował się na dziewiątym miejscu zdobywając brązowy medal. Polacy rozwiązali 7 z 11 zadań, tyle samo, co zdobywcy srebrnych medali (miejsca 5-8), potrzebowali na to jednak więcej czasu niż koledzy z innych krajów. Tytuł mistrzowski obronił zespół z Sankt-Petersburskiego Uniwersytetu Informatyki, Mechaniki i Optyki, który rozwiązał 9 zadań. Mistrzowie świata wrócą do domu z nagrodami ufundowanymi przez IBM, stypendiami, oraz trofeum „najbystrzejsi świata”.

„Złożoność światowych problemów wymaga specjalnych umiejętności i kreatywności”, powiedział Doug Heintzman, dyrektor strategii oprogramowania IBM, odpowiedzialny za stypendia przyznawane w konkursie. „Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym ACM odnajdują przyszłych liderów i pozwalają im zapoznać się z tymi wyzwaniami. Podczas mistrzostw IBM zapewnia studentom globalne forum oraz dostęp do realnych problemów naszego świata, dzięki czemu mogą oni doskonalić swoje umiejętności zarówno w inżynierii jak i zarządzaniu”.

Podczas pobytu w Sztokholmie, studenci mieli okazję przekonać się na własne oczy jak działa inteligentny system zarządzania ruchem stworzony przez firmę IBM  (ang. smart traffic control system). Obejmujący 24 km2 wewnętrznej części miasta system IBM znacznie redukuje ruch uliczny oraz sprzyja używaniu energooszczędnych pojazdów. Jest to przykład rozwiązania, z którym studenci będą mogli się zetknąć w swoim codziennym życiu.

Na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym ACM studenci mieli okazję zobaczyć wystawę prezentującą najnowsze technologie. Doświadczenie to pomoże im w kreowaniu nowych pomysłów oraz budowaniu przyszłej kariery.

„Prawdziwe problemy są wyzwaniem dla wielkich umysłów, a ich rozwiązanie wymaga podejścia „to się da zrobić” – powiedział Dr. Bill Poucher, Dyrektor Wykonawczy ICPC oraz profesor Baylor University. „Oni są tytanami innowacji. Im nie wystarcza po prostu wykonać zadanie. Oni przekraczają granice i sprawia im to przyjemność. Oni torują drogę do mądrzejszego świata”.

Chiński Uniwersytet Tsinghua, rosyjski Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny oraz Saratowski Państwowy Uniwersytet Politechniczny zakończyły rywalizację odpowiednio na drugim, trzecim i czwartym miejscu otrzymując złote medale.

Mistrzami regionów zostały: Massachusetts Institute of Technology (Region Ameryki Północnej), Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Region Europy), Uniwersytet Niemiecki w Kairze (Rejon Afryki i Bliskiego Wschodu), Uniwersytet Buenos Aires – FCEN (Region Ameryki Łacińskiej), Uniwersytet Tsinghua w Chinach oraz Uniwersytet Melbourne w Australii (Region Południowego Pacyfiku).

Tegoroczna najlepsza dwunastka, która otrzymała medale:

 1. Sankt Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Złoty medal, Mistrz Świata)
 2. Uniwersytet Tsinghua w Chinach (Złoty medal, drugie miejsce)
 3. Sankt-Petersburski Państwowy Uniwersytet Politechniczny (Złoty medal, trzecie miejsce)
 4. Saratowski Państwowy Uniwersytet Techniczny (Złoty medal, czwarte miejsce)
 5. University of Oxford, (Srebrny medal, piąte miejsce)
 6. Uniwersytet Zhejiang (Srebrny medal, szóste miejsce)
 7. Massachusetts Institute of Technology, (Srebrny medal, siódme miejsce)
 8. Ałtajski Państwowy Uniwersytet Techniczny(Srebrny medal, ósme miejsce)
 9. Uniwersytet Warszawski (Brązowy medal, dziewiąte miejsce)
 10. Uniwersytet Waterloo (Brązowy medal, dziesiąte miejsce)
 11. Państwowy Uniwersytet im. I. Javakhishviliego w Tbilisi (Brązowy medal, jedenaste miejsce)
 12. Carnegie Mellon University (Brązowy medal, dwunaste miejsce)

Sto drużyn biorących udział w Finale Mistrzostw Świata w Sztokholmie zostało wybranych spośród 7109 drużyn z 1838 uniwersytetów reprezentujących 88 krajów z sześciu kontynentów. Od 1997 r., sponsorowane przez IBM mistrzostwa ICPC zwiększyły swój rozmiar ośmiokrotnie.

Kolejny sponsorowany przez IBM Finał Mistrzostw Świata w 2010 r. odbędzie się w Harbin  w Chinach. Uczestników będzie gościł Uniwersytet Inżynieryjny w Harbin.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu