„Poród w ekstazie”

„Poród w ekstazie” to dający do myślenia, pełen pasji i siły film o porodzie naturalnym. Rozprawia się z fałszywymi przekonaniami na temat porodu, którym ulegały całe pokolenia kobiet. Kobiety, które wystąpiły w filmie, przeszły przemianę dzięki sile drzemiącej w ich ciałach.

Debra Pascali-Bonaro, twórczyni filmu, rzuca ostateczne wyzwanie krążącym w naszej kulturze mitom, ujawniając widzom wspaniałe, emocjonalne, duchowe i fizyczne uniesienie, jakiego źródłem mogą być narodziny. Pokazuje, że kobiety mogą cieszyć się porodem, a nie tylko go znosić. Pascali-Bonaro rzuca wyzwanie powszechnym uprzedzeniom, zapraszając widzów do obejrzenia najbezpieczniejszego, najłatwiejszego i najprzyjemniejszego sposobu urodzenia dziecka.

W „Porodzie w ekstazie” komentarze ekspertów przeplatają się z olśniewającymi chwilami przeżywanymi przez rodzące w ekstazie kobiety.

Dla kontrastu widzimy przyszłe matki leżące na łóżkach porodowych, przywiązane do monitorujących je maszyn i otoczone obcymi ludźmi. Film pokazuje, że współcześnie poród zbyt często odbywa się w szpitalu, pod kontrolą maszyn i techniki medycznej, a poza kontrolą rodzącej kobiety.

Ginekolog – położnik i autorka książek Christiane Northrup ostrzega, że wszyscy przeszliśmy „pranie mózgu”, aby nie widzieć porodu jako naturalnego procesu ale jako „ oczekiwanie na pojawienie się zagrożenia”. Tłumaczy dalej: „Jeśli lekarze i położne wiedzieliby, że powinni zapewnić wam bezpieczne miejsce, w którym mogłybyście przeżyć wszystko właściwie, odprężyłybyście się, a wasze ciała by się otworzyły. Wszystko byłoby zupełnie inaczej”.

Kobiety biorące udział w filmie odważnie zgodziły się na sfilmowanie ich porodu, aby pokazać innym, co jest możliwe. W szpitalu, Domu Narodzin czy we własnym domu dzielą się z nami swoim intymnym doświadczeniem.

Kobiety występujące w filmie doświadczyły niezakłóconego porodu, miały swobodę poruszania się we własnym rytmie, mając swych partnerów u boku. Ich śmiech, pocałunki, pojękiwania w trakcie skurczów ukazują rzadki obraz porodu, który jest nie tylko przyjemniejszy, ale również bezpieczniejszy i zdrowszy zarówno dla matki, jak i dla dziecka, niż to zmedykalizowane doświadczenie, które stało się normą w Stanach Zjednoczonych.

Debra Pascali – Bonaro – reżyserka i producentka filmu

Instruktorka szkoły rodzenia wg metody Lamaze od 26 lat, autorka książek, znana w świecie propagatorka porodu normalnego. Prowadzi wykłady dla przyszłych położnych, pielęgniarek i lekarzy na 3 amerykańskich uniwersytetach. Jest współautorką programów mających za zadanie wprowadzenie douli jako stałego elementu opieki nad kobietami w okresie okołoporodowym w Stanach Zjednoczonych. Konsultantka europejskiego programu H.O.M.E. Jako certyfikowany trener prowadzi szkolenia dla douli.

Zasiada w zarządach organizacji działających na rzecz poprawy opieki nad matką i dzieckiem, współpracuje z wieloma amerykańskimi i światowymi organizacjami, których celem jest obniżenie śmiertelności okołoporodowej. Pracę nad filmem rozpoczęła w 2002 roku. Dokumentacji do filmu poszukiwała podróżując do Nowej Zelandii, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Ameryki Południowej. „Poród w ekstazie” jest jej pierwszym filmem.

Premiera światowa filmu odbyła się w 16 maja Pradze, stolicy Czech. Premiera amerykańska w dwa dni później w Cleveland w Ohio. Do tej pory film pokazywany był w ponad 10 stanach USA, w kilku krajach Europy, w Meksyku, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, na Tajwanie i w Izraelu. Więcej informacji na: www.orgasmicbirth.com

Produkcja polskiej wersji językowej filmu „Poród w ekstazie” – Fundacja Rodzić po Ludzku

Realizacja: Anna Maria Węgrzyn, AFFI – Ruchome Obrazki

Tłumaczyła i czytała: Justyna Gardzińska. Dźwięk: Studio Sonoria.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu