Raport „Rynek pracy specjalistów”: w I kwartale 2009 r. najbardziej ucierpiało Mazowsze

Tagi:

Liczba ofert pracy w I kwartale nie zmieniła się w stosunku do ostatnich 3 miesięcy 2008 roku. Znacząco wzrosło natomiast zainteresowanie ogłoszeniami wśród kandydatów.

Liczba rekrutacji prowadzonych na Mazowszu zmniejszyła się o tysiąc – to najważniejsze wnioski z raportu „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009 roku”, przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Od początku roku zarówno ekonomiści, jak i przedsiębiorcy z zapartym tchem obserwowali, jak zmieniała się sytuacja gospodarcza w kraju. Rynek pracy w tych kryzysowych miesiącach wykazywał dużą dynamikę zmian, choć całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl wyniosła 37 151, czyli niemal tyle samo, co w IV kwartale 2008 roku.

Największy spadek w ciągu ostatniego półrocza miał miejsce w grudniu – 36% względem listopada 2008 roku. W styczniu zaobserwowano znaczące „odbicie” – liczba ogłoszeń wzrosła o 40% względem grudnia, w lutym zaś nastąpił lekki spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. W marcu sytuacja wróciła niemal do poziomu ze stycznia. Ostatni kwartał zeszłego roku przebiegał pod znakiem spadków, natomiast I kwartał 2009 roku, mimo pewnych wahań, był dosyć stabilny.

Malejąca liczba ofert pracy przełożyła się odwrotnie proporcjonalnie na popyt ze strony kandydatów. W styczniu 2009 roku zainteresowanie ofertami pracy (mierzone liczbą odsłon stron z ogłoszeniami) było aż o 73% wyższe niż średniomiesięcznie w 2008 roku. W lutym i marcu zainteresowanie było większe odpowiednio o 67% i 64% niż w 2008 roku.

Największe zapotrzebowanie na specjalistów odnotowała branża handel i sprzedaż, na kolejnych miejscach znalazły się natomiast: bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości. Oferty pochodzące z tych trzech sektorów stanowiły w sumie prawie 60% wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl.

Pozycję lidera pod względem liczby ofert pracy oraz procentowego udziału w rynku nieustannie zajmują handlowcy. W I kwartale 2009 roku do osób zainteresowanych tego typu pracą skierowana była niemal połowa wszystkich ogłoszeń. W wielu ofertach pracy mogły przebierać także osoby specjalizujące się w obsłudze klienta, inżynierowie, informatycy i finansiści.

Zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w województwie mazowieckim, skąd pochodziła co piąta oferta pracy, choć zanotowano tu prawie 10% spadek liczby ogłoszeń w porównaniu do ostatniego kwartału 2008 roku. Odsetek ogłoszeń pochodzących z zagranicy wyniósł mniej niż 2%.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu