FEN promuje nowoczesne technologie IT w edukacji

W Zespole Szkół Technicznych w Radomiu odbyła się konferencja pod tytułem „Nowoczesne technologie informacyjne w służbie edukacji”. Było to już kolejne, czwarte wydarzenie promujące tematykę wykorzystania najnowszych osiągnięć techniki w edukacji. Tegorocznym partnerem merytorycznym było m.in. Konsorcjum FEN.

W pierwszej części konferencji, przedstawiciele Konsorcjum FEN – Bartek Boczkaja i Daniel Żukowski – zaprezentowali uczestnikom sposoby oraz urządzenia wykorzystywane przy projektowaniu i zabezpieczaniu sieci WLAN. Prelegenci demonstrowali opisywane rozwiązania na przykładowym sprzęcie i każdy mógł zobaczyć od strony praktycznej, jak wygląda konstruowanie sieci bezprzewodowej. Technologia bezprzewodowego dostępu do Internetu oraz przesyłu informacji jest coraz powszechniej stosowana, także w placówkach edukacyjnych i dlatego temat ten wzbudził spore zainteresowanie zgromadzonych na konferencji nauczycieli.

W dalszej części spotkania nauczyciele i dyrektorzy szkół mogli też poszerzyć swoją wiedzę na temat sposobów zabezpieczania szkolnych komputerów przed niepożądanymi treściami oraz atakami hackerów. Prowadzenie prezentacji umożliwiała zbudowana na czas konferencji sieć bezprzewodowa, bazująca na infrastrukturze Meru Networks. Takie sieci istnieją już w wielu ośrodkach akademickich na świecie, a w Polsce funkcjonuje m.in. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dwoma najważniejszymi wyróżnikami WLAN Meru są opatentowane przez producenta technologie: kontroli i zarządzania ruchem w sieci ATC (Air Traffic Control) oraz technologia tzw. wirtualnej komórki (Virtual Cell). Pierwsza z nich pozwala na ścisły nadzór nad ruchem generowanym w sieci bezprzewodowej, natomiast wirtualna komórka umożliwia wszystkim punktom dostępowym pracę na tym samym kanale, tworząc w ten sposób jednolity obszar pokryty zasięgiem sieci WLAN.

Współpraca Konsorcjum FEN i Zespołu Szkół Technicznych w Radomiu została zapoczątkowana już w ubiegłym roku. Oba podmioty podpisały wówczas umowę o współpracy, która w założeniach ma pomagać w unowocześnianiu kształcenia w radomskiej szkole. Uczniowie technikum mogą zgłębiać wiedzę o sieciach komputerowych podczas specjalnych lekcji, prowadzonych przez przedstawicieli Konsorcjum FEN, a także mają szansę odbywać praktyki szkolne w siedzibie FEN. Nauczyciele informatyki ZST w Radomiu także mogą doskonalić swoje umiejętności m.in. w postaci stażu czy innych kursów, odbywających się w Konsorcjum FEN. Dodatkowo FEN wspiera technikum przekazując sprzęt IT, niezbędny w procesie kształcenia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu