Atiq Rahimi i Etgar Keret gośćmi czwartego dnia Festiwalu im. Conrada

Najnowszy „Tygodnik Powszechny” prezentuje program czwartego dnia Festiwalu Literackiego im. Conrada.

Gośćmi wcześniejszych dni są Roberto Calasso, Per Olov Enquist, Pascal Quignard, Jordi Savall, natomiast gościem czwartego dnia będzie Atiq Rahimi, laureat Nagrody Goncourtów, pisarsz afgańsko-francuski. Sylwetkę pisarza przedstawia w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” Magdalena Kamińska-Maurugeon:

„Choć w jego dziełach islam jest wyraźnie obecny, Rahimi nie przedstawia siebie jednoznacznie jako muzułmanina. Sam przewrotnie określa swój stosunek do religii: „Jestem buddystą, ponieważ jestem świadomy swoich słabości. Jestem chrześcijaninem, ponieważ przyznaję się do swoich słabości. Jestem żydem, ponieważ kpię sobie ze swoich słabości. Jestem muzułmaninem, ponieważ walczę ze swoimi słabościami. Jestem ateistą, jeżeli Bóg jest wszechmogący”.

Dziś Atiq Rahimi żyje pomiędzy Francją a Afganistanem i czerpie z kultur obu tych krajów. Francja dała mu swobodę twórczą i Nagrodę Goncourtów, Afganistan – wrażliwość i oryginalne spojrzenie na świat.”

Oprócz spotkania z pisarzem czwartego dnia Festiwalu zobaczymy film, który Rahimi nakręcił na podstawie swojej książki p.t. „Ziemia i Popioły”. W piątek odbędzie się także spotkanie poświęcone osobie i twórczości Brunona Schulza z udziałem Etgara Kereta, Krystiana Lupy, Jerzego Pilcha i Jerzego Radziwiłowicza oraz debata poświęcona literaturze fantastycznej „Inny realizm” z udziałem: Anny Brzezińskiej, Jacka Dukaja i Łukasza Orbitowskiego (prowadzenie Anna Marchewka).

Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Josepha Conrada odbędzie się od 3 – 7 listopada 2009 roku w Krakowie i  jest w tym roku organizowany przez Fundację Tygodnika Powszechnego, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Każdy dzień Festiwalu poświęcony jest innemu zagadnieniu związanemu z literaturą. Jego punktem kulminacyjnym jest spotkanie z wybitnym pisarzem zagranicznym, a także otaczający je kontekst wielorakich imprez towarzyszących.

Więcej o Festiwalu im. Conrada a także o zaproszonych gościach w „Tygodniku Powszechnym” oraz na stronie: www.conradfestival.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu