Z troską o skórę dziecka

W chwili narodzin skóra noworodka jest bardzo cienka i wrażliwa – nie pokrywa jej szczelny płaszcz lipidowy, a warstwa rogowa jest słabo rozwinięta. Naskórek takiego bobasa jest aż dwukrotnie cieńszy od naskórka dorosłego człowieka, a przez to mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Aby skóra dziecka była zdrowa, należy utrzymywać jej naturalną ciągłość i sprężystość poprzez odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie.

W pierwszych miesiącach życia niemowlaka powstaje na jego ciele wiele podrażnień i zaczerwienień. Aż połowa wszystkich dzieci do dwunastego miesiąca życia cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry, a każdy niemowlak doświadczył podrażnienia skóry pupy.

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak się zaczyna

Ponieważ we wczesnym okresie życia niemowlęcia jego gruczoły potowe nie funkcjonują jeszcze w taki sposób, by mogły zapewniać skórze właściwą ochronę, stąd właśnie tak częste występowanie różnych schorzeń dermatologicznych, w tym również pieluszkowego zapalenia skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry (Diaper dermatitis) jest najczęstszą dermatologiczną dolegliwością wieku niemowlęcego. Często wystarczy jeden nocny incydent z kupką w pieluszce, by pojawiło się zaczerwienienie skóry. Problemem jest amoniak, powstający w wyniku rozkładu wydalin dziecka. Szkodliwie na skórę może też działać proszek do prania, zmiana konsystencji i składu stolca, a także niektóre leki, a zwłaszcza antybiotyki. Pewną rolę odgrywają też zwyczaje higieniczne – tak zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie pupy i jej okolic, niedokładne osuszenie skóry oraz wysoka temperatura otoczenia, skutkująca zwiększoną wilgotnością skóry i pachwin dziecka. Warto pamiętać, że skóra niemowlęcia nie ma do końca wykształconych mechanizmów, których zadaniem jest wydzielanie składników zapewniających ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Niewielka jest też bariera tłuszczowa, co stanowi pożywkę dla bakterii rozkładających metabolity zawarte w wydalinach.

Profilaktyka i codzienna pielęgnacja – jakie to proste

Noworodka wystarczy kąpać co drugi dzień, ale podstawowym zabiegiem jest częste zmienianie pieluch – nie tylko wtedy, gdy dziecko daje o tym znać… Zaleca się delikatne przemywanie i osuszanie skóry niemowlęcia, można także pozwolić bobasowi poleżeć kilka minut z odkrytą pupą. Ale najważniejsze jest, by nie dopuścić do przesuszenia skóry ani jakiegokolwiek podrażnienia w czym mogą pomóc kremy bogate w substancje nawilżające i wzmacniające barierę naskórka np. Pentacrem. Warto smarować skórę pupy po każdej zmianie pieluchy. Ważne jest, by były to preparaty naturalne, o potwierdzonych właściwościach regenerujących i chroniących skórę przed zapaleniem.

Nie pozwól maleństwu doznać problemu AZS

Zdrowie dziecka jest dla matki najcenniejszym skarbem. Natomiast atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęściej występujących dysfunkcji skóry o podłożu alergicznym.

U dziecka do drugiego roku życia przebieg choroby jest zwykle ostry, a zmiany umiejscowione są przede wszystkim na twarzy (na policzkach, za uszami, na szyi) i nóżkach. Przyczyną AZS może być zimno lub słońce oraz alergia na niektóre pokarmy mleczne. Skóra pokryta jest strupami, nadżerkami, a sączące się zmiany grudkowo-wysiękowe łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu. W cięższej postaci rozlane ogniska występują także na tułowiu i pośladkach, wskutek czego łatwo może dojść do pieluszkowego zapalenie skóry.

Niezależnie od tego, czy choroba znajduje się w stadium zaostrzenia czy remisji, skórę dziecka należy poddawać zabiegom pielęgnacyjnym, które są podstawą leczenia AZS. Dbałość o nią pozwoli odbudować ciągłość warstwy rogowej naskórka. U cierpiących na AZS funkcja skóry jako bariery ochronnej jest uszkodzona i łatwo dochodzi do przeznaskórkowej utraty wody nie tylko w miejscu stanu zapalnego. Dlatego przez cały czas skórę należy chronić preparatami nawilżającymi oraz natłuszczającymi [1].

Na ratunek – Pentacrem

Produktem, który szczególnie warto polecić do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci chorych na AZS jest Pentacrem. Odpowiednio wysoka dawka tlenku cynku ułatwia regenerację naskórka i jednocześnie chroni go przez działaniem amoniaku, co ma szczególne znaczenie w pielęgnacji małych dzieci, u których istnieje zagrożenie pieluszkowego zapalenia skóry. Receptura Pentacremu została wzbogacona wyciągiem z nagietka – rośliny od wieków stosowanej jako środek tonizujący i regenerujący skórę. Obecność wazeliny pozwala natomiast stworzyć lipidową warstwę ochronną dla młodej, cienkiej oraz wysuszonej skóry i osłania przed działaniem bakterii rozkładających wydaliny dziecka. Lanolina i prowitamina B5 umożliwiają optymalne nawilżenie i uelastycznienie skóry. Pentacrem to zatem sprawdzony sojusznik w pielęgnacji skóry dzieci: posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, został przebadany dermatologicznie, nie zawiera sztucznych barwników oraz nie powoduje alergii.

Źródło:

1. Jacek Szepietowski „Atopowe zapalenie skóry” www.standardy.pl
2. www.asa.eu

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu