Testowanie e-głosowania

Jest prototyp systemu, jest interaktywny serwis, pora na testowe głosowanie przez internet. Aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się na www.e-glosowanie.org, a 4 czerwca postąpić zgodnie z przewodnikiem po e-głosowaniu. Krok po kroku, w stronę nowoczesnej demokracji. Przekonaj się, jak działa. Przetestuj.

Czegoś takiego nie było w Polsce nigdy wcześniej. Pierwsze tego typu, testowe e-wybory to część projektu Stowarzyszenia Polska Młodych „E-głosowanie w Polsce”. Na potrzeby projektu został przygotowany prototyp systemu do głosowania, którego autorem jest zespół ekspertów kierowany przez prof. Mirosława Kutyłowskiego z Politechniki Wrocławskiej, oraz interaktywny serwis, powstały we współpracy z Grupą Adweb.

Zaprezentowany na konferencji prasowej, 28 kwietnia, prototyp systemu należy do weryfikowalnych systemów wyborczych, co oznacza, że wyborca otrzyma potwierdzenie oddania swojego głosu przy jednoczesnym zachowaniu wymogu tajności głosowania. Będzie też mógł sprawdzić, czy jego głos został poprawnie zakodowany i policzony. Do głosowania wyborca używać będzie dwóch kart, wyborczej i kodującej. Są one odpowiednio zabezpieczone, a nałożone na siebie tworzą „uzbrojoną kartę do głosowania”. Metoda zaproponowała przez zespół prof. Kutyłowskiego umożliwia oddanie głosu z komputera osobistego w taki sposób, że komputer nie pozna tożsamości kandydata, na którego oddany został głos. Jest to rozwiązanie nowoczesne, w którym każda próba modyfikacji głosów będzie natychmiast widoczna. Co najważniejsze, spełnia ono wszystkie wymogi konstytucyjne.

Jesteśmy przekonani, że możliwość głosowania przez internet zlikwiduje bariery wyborcze – mówi Rafał Flis, koordynator projektu – Chcemy zwrócić uwagę na sytuację studentów, osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku oraz przewlekle chorych, a także migrantów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, którzy są potencjalnymi beneficjentami e-głosowania. Według nas to rozwiązanie na miarę demokracji XXI wieku.

Wprowadzenie e-głosowania jako alternatywy dla tradycyjnego głosowania w lokalu wyborczym, odmieni wizerunek państwa. Zacznie być ono postrzegane przez swoich obywateli jako nowoczesne, odbiurokratyzowanego, a także przyjazne – zwłaszcza młodemu pokoleniu, które nie wyobraża sobie życia bez internetu.

Testowe e-głosowanie odbędzie się 4 czerwca, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się w serwisie www.e-glosowanie.org.

Wcześniej, zorganizowany przez Polskę Młodych oraz dziennik Metro, Okrągły Stół spróbuje określić wyzwania dla Polski na kolejne 20 lat. Do udziału w Okrągłym Stole organizatorzy zaproszą przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodych naukowców, reprezentantów mediów, członków organizacji pracodawców i związków zawodowych oraz artystów.

Spośród wskazanych przez Okrągły Stół wyzwań, internauci w e-głosowaniu wybiorą to, które jest ich zdaniem najważniejsze.

Projekt cieszy się rosnącym zainteresowaniem, poparcie dla niego wyrazili między innymi: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Władysław Bartoszewski, Małgorzata Braunek, Marcin Dorociński, Anna Dymna, Adam Ferency, Krzysztof Globisz, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Agnieszka Kowalska, Maciej Kozłowski, Bogusław Linda, Magdalena Łazarkiewicz, Janina Ochojska, Ewa Paga oraz prof. Andrzej Zoll.

W dwudziestolecie pierwszych wolnych wyborów w Polsce, czas na pierwsze wolne wybory przez internet.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu