Student: Kto pyta, ten trafnie wybiera

Mam 70 lat. Jestem na emeryturze. Trudno Ci to sobie wyobrazić? Zadbaj o swoją finansową przyszłość – samodzielnie wybierz otwarty fundusz emerytalny. Zanim zdecydujesz, poszukaj informacji – pomoże Ci w tym Ilona Kata, ekspert Pocztylion OFE.

– Mam 22 lata, nie pracuję. Czy muszę zapisać się do OFE?

Zgodnie z polskim prawem nie masz takiego obowiązku. Wybrać OFE muszą osoby, które podpisały pierwszą umowę o pracę. Jeżeli jesteś studentem lub uczniem do 26 roku życia, rozpocząłeś studia doktoranckie i pracujesz w ramach umowy o dzieło, lub na zlecenia – wybranie OFE Ciebie nie dotyczy. Martwisz się, że przeoczysz termin wyboru? ZUS przypomni Ci o tym wysyłając zawiadomienie. Jeżeli nie zdecydujesz się samodzielnie na konkretny fundusz emerytalny, weźmiesz udział w losowaniu, które odbywa się dwa razy do roku: w styczniu i w lipcu. Komputer losowo przydzieli Ci OFE. Zastanów się jednak czy nie lepiej mieć na to wpływ i dokonać świadomego wyboru?

– Moi rodzice nie musieli wybierać OFE. Dlaczego?

Wybór OFE jest obowiązkowy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku – prawdopodobnie Twoi rodzice zdecydowali się pozostać w poprzednim systemie. Nowy system emerytalny, który został w Polsce wprowadzony w 1999 roku oparty jest na trzech filarach. Pierwszy to ZUS oferujący niezbędne minimum, drugi – otwarty fundusz emerytalny, a trzeci to dobrowolne indywidualne konta emerytalne.

– Zarabiam 2500 brutto. Jaka część moich pieniędzy trafia do systemu emerytalnego?

Jeżeli zarabiasz 2500 brutto – to miesięcznie 19,52 proc. (488 zł) będzie inwestowane w emeryturę, 12,22 proc. (305,5 zł) trafia do ZUS, a 7,3 proc., czyli 182,5 zł do otwartego funduszu emerytalnego. W skali roku jest to aż 2190 zł – warto, by Twoje pieniądze były właściwie inwestowane.

– Chcę wybrać fundusz, który osiąga najlepsze wyniki. Gdzie mam znaleźć informacje na ten temat?

Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl) znajdziesz sprawozdania finansowe poszczególnych funduszy. Pomocne są również analizy przygotowane przez niezależnych ekspertów, które znajdziesz w Internecie oraz prasie. Dobrym źródłem informacji są również przedstawiciele funduszy.

– Wyniki, bezpieczeństwo, etyczne inwestycje, liczba członków. Na co jeszcze mam zwrócić uwagę?

Coroczne raporty, infolinia oraz wysoka jakość obsługi klienta – na pewno pomogą Ci być na bieżąco z Twoimi składkami na emeryturę.

– Zostałem wylosowany, chcę jednak zmienić fundusz. Jak to zrobić?

Po wybraniu nowego funduszu podpisz z nim umowę, a następnie prześlij „Zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym” do funduszu, do którego zostałeś przydzielony w drodze losowania. Zmiana wiąże się jednak z poniesieniem dodatkowych opłat: w pierwszym roku przynależności do funduszu trzeba zapłacić 160 PLN, w drugim 80 PLN. OFE ma obowiązek poinformować Cię o wysokości opłaty i wskazać rachunek bankowy, na który należy jej dokonać.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu