Przyspiesz swoje badania za pomocą prekofigurowanego klastra TESLA

NVIDIA i partnerzy tej firmy poinformowali dzisiaj, że dostępne są już w sprzedaży prekonfigurowane klastry Tesla GPU, gotowe do uruchomienia, osiągalne w aktualnej ofercie rozwiązania pozwalające naukowcom i osobom zarządzającym działami IT na łatwe rozszerzenie istniejących centrów danych o możliwości przetwarzania danych przez procesory graficzne.

Prekonfigurowane Klastry Tesla GPU oferują wydajność do 30 razy wyższą niż rozwiązania bazujące tylko na CPU, pozwalając menadżerom IT na stosowanie mniejszych systemów, charakteryzujących się większą gęstością obliczeń. Pobierają one znacząco mniej energii, co przekłada się na wyraźnie niższe koszty, nadal spełniając rosnące wymagania w takich zastosowaniach jak obliczeniowa dynamika płynów, dynamika molekularna, przetwarzanie danych sejsmicznych czy obliczenia finansowe.

Oddział Corporate and Investment Banking wielkiego francuskiego banku BNP Paribas wymienił niedawno 500 tradycyjnych CPU, pobierających 25 kW energii, na mniejsze klastry składające się z serwerów CPU oraz dwóch systemów 1U S1070, których zużycie energii wynosi tylko 2 kW. Biorąc pod uwagę ogromny wzrost wydajności uzyskany dzięki zastosowaniu procesorów graficznych Tesla, zużywający mniej energii klaster pozwolił bankowi BNP Paribas na pobieranie o 190 razy mniej energii niż poprzednio.

Rosnące zainteresowanie obliczeniami na GPU w segmencie obliczeń o wysokiej wydajności wyraźnie świadczy o zapotrzebowaniu branży na łatwo dostępne rozwiązania obliczeniowe.

„Na świecie pracuje od 15 do 20 milionów inżynierów, naukowców i badaczy, walczących o dostęp do superkomputerów, co doprowadziło do powstania ogromnego, stłumionego zapotrzebowania na moc obliczeniową”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie NVIDIA. „Dzięki pojawieniu się Prekonfigurowanych Klastrów Tesla, każdy z nich może łatwo zainstalować klaster superkomputerowy wykorzystujący GPU, który znacznie obniża zużycie energii, pozwalając jednocześnie na dalsze prowadzenie prac”.

„Dostęp do superkomputera może być bardzo trudny, szczególnie że niektóre z naszych obliczeń mogą trwać tygodnie, a nawet miesiące. Na dodatek, kupno superkomputera jest znaczącym wydatkiem dla każdego uniwersyteckiego zespołu badawczego”, powiedział Axel Kohlmeyer, szef Centrum Modelowania Molekularnego na Uniwersytecie Pennsylvania. „Od kiedy mamy dostęp do klastra Tesla, możemy wykonywać nasze algorytmy do 100 razy szybciej, i co jeszcze ważniejsze, możemy uruchamiać większe i bardziej złożone symulacje, wykonując badania, których nie byliśmy w stanie zrobić wcześniej. To dla nas wielka zmiana”.

Prekonfigurowane Klastry Tesla składają się z serwerów z procesorami x86, połączonymi z systemami 1U Tesla S1070. Dostępne konfiguracje zaczynają się od 16 teraflopsów wydajności, oferowanych przez cztery systemy Tesla S1070s, z których każdy zawiera cztery procesory graficzne Tesla z serii 10. Wszystkie systemy wyposażone są w serwery, przełączniki InfiniBand i okablowanie, pozwalają także na dostosowanie do indywidualnych potrzeb klienta.

Prekonfigurowane Klastry Tesla dostępne są od dzisiaj w ofercie Preferowanych Partnerów Tesla GPU, wśród których znajdują się takie firmy jak AMAX, Appro, CADNetwork, Colfax, Cray, Dep, FluiDyna, HPC Technologies, Inspur, JRTI, Megware, Microway, NetWeb, PCPC, Penguin, Silicon Mechanics, Sprinx, T-Platforms, Viglen i Xenon. Więcej informacji na temat ich produktów i usług znaleźć można na stronie www.nvidia.pl/page/tesla_wtb.html.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu