Polacy poszukiwani na rynkach pracy w Europie

Badania wizerunku fachowców z Polski, przeprowadzone przez firmę Work Express wśród pracodawców francuskiej branży budowlanej, potwierdzają, że pracownicy z Polski są tam bardzo wysoko cenieni. Ich poziom kwalifikacji, efektywność, rzetelność i jakość pracy cieszą się uznaniem również wśród innych europejskich pracodawców.

W 2009 roku do samej Francji Work Express wyśle 2 razy więcej pracowników tymczasowych niż w roku ubiegłym. Pracować oni będą przy 5 projektach związanych z budową tuneli, m. in. przy rozbudowie paryskiego metra, budowie metra w Lyonie czy budowie tunelu drogowego w alpejskim Frejus.

„Dzięki swojej renomie nasi pracownicy praktycznie „z marszu” otrzymują kolejne zlecenia, zwłaszcza, że dali się też poznać jako lojalni pracownicy. To z kolei dla każdego pracodawcy oznacza pewność ciągłości realizacji projektu. W Europie, mimo kryzysu, nadal realizowanych jest wiele inwestycji budowlanych. Wiele z nich to inwestycje publiczne, które pomimo trudnej sytuacji gospodarczej będą zrealizowane. Oznacza to gwarancję zatrudnienia przez długi okres.”- mówi Łukasz Kręski, Wiceprezes Work Express, odpowiedzialny za współpracę z rynkiem francuskim.

Work Express od 2005 roku deleguje do pracy we Francji wysokiej klasy fachowców, głównie z branży budowlanej i produkcyjnej. Są wśród nich m. in. cieśle, zbrojarze, operatorzy maszyn budowlanych, elektrycy, hydraulicy i spawacze wszystkich specjalizacji. Część z nich pracuje we Francji kolejny raz, podobnie jak w ubiegłych latach, wykonując zaawansowane roboty budowlane. W 2005 roku zaangażowano grupę polskich budowlańców do pracy przy budowie tunelu we francuskich Alpach. Sam projekt był przygotowywany dużo wcześniej. Pierwotne założenia przewidywały jedynie najprostsze roboty budowlane na dwóch odcinkach tunelu technicznego, innej, ogromnej budowy tunelu trasy Lyon – Turyn. Pierwsi pracownicy z Polski pojawili się na miejscu wiosną 2006 roku. Ich pierwszym zadaniem było zabezpieczanie obudowami wyrobisk tunelowych i przygotowanie ich do dalszych prac. Kiedy jednak prace ruszyły, okazało się, że zapotrzebowanie na pracowników z Polski rośnie z każdym tygodniem. Na miejscu pojawiły się ekipy budowlane, wyspecjalizowane w robotach drogowych i tunelowych. Do prac w rejonie Savoie zaangażowano w sumie czterdziestu polskich fachowców.

Podjęcie pracy za granicą za pośrednictwem agencji jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem, aby znaleźć zatrudnienie we Francji z pominięciem procedury starania się o pozwolenie na pracę. Agencja pracy tymczasowej może, w ramach wewnątrzwspólnotowej swobody świadczenia usług, po prostu delegować polskich pracowników do firm francuskich, z którymi współpracuje. Dzięki temu, formalności związane z zatrudnieniem w dowolnym kraju Unii, są załatwiane w ciągu tygodnia, w Polsce, i to w oparciu o podstawowe dokumenty, jakimi dysponuje każdy fachowiec szukający pracy. Warto przy tym korzystać z usług certyfikowanej agencji pracy tymczasowej, której główna siedziba mieści się w Polsce. Spis takich agencji dostępny jest w ZAPT (Związek Agencji Pracy Tymczasowej). Praca czeka na Polaków między innymi w takich miejscach Europy jak Hiszpania, Francja i Włochy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu