XVI Parada Parowozów

W dniach 1 – 2 maja br. odbyła się XVI Parada Parowozów 2009 w Wolsztynie (woj. wielkopolskie). Parowozowe Show, jak co roku, cieszyło się wielką popularnością – na miejscu imprezy zgromadziło się ponad 20 tysięcy widzów. Piknik kolejowy obfitował w wiele atrakcji – nie tylko dla miłośników kolei. Organizatorem wydarzenia są PKP CARGO S.A. i  Fundacja Era Parowozów.

Pierwszego dnia …

Pierwszego dnia głównym punktem imprezy było wieczorne widowisko „Światło, dźwięk i para”. Gdy wybiła godzina 21.30 rozległy się nuty uwertury „Carmina burana” Carla Orffa w blasku świateł, przy akompaniamencie werbli i obłokach pary ruszył pierwszy parowóz. Pokaz „tańczących parowozów” trwał blisko 2 godziny – nikt nie wyszedł zawiedziony.

Drugiego dnia …

Od rana na wolsztyńską stację przybywały zabytkowe parowozy, prowadząc specjalne pociągi retro, w tym aż trzy z Niemiec (z Chemnitz, Cottbus i Berlina).Odbyły się także tradycyjnie przejazdy pociągów retro na trasach w okolicach Wolsztyna.

O godzinie 13:00 nastąpiło oficjalne otwarcie XVI Parady Parowozów. W imprezie wzięło udział 14 parowozów: z Polski, Wielkiej Brytanii, Węgier, Czech i Słowacji. Parada zabytkowych parowozów to punkt, którego żaden miłośnik kolei nie mógł ominąć.

W ciągu całego drugiego dnia „Scena na rampie” zapraszała na występy, konkursy i prezentacje. Można było zwiedzać wszystkie obiekty parowozowni: halę, warsztaty, muzeum, składnicę opału, stację wodną oraz różne ekspozycje. Imprezę po raz kolejny prowadził Ireneusz Bieleninik, zaś gwiazdą wolsztyńskiej sceny była legenda polskiego country – Lonstar, którego występ rozpoczął się o godz. 15.30. Jako suport wystąpił zaś niemiecki zespół taneczny country Wild Dancing Boots.

Podczas Parady Parowozów można było także zakupić cegiełki oraz uczestniczyć w licytacji pamiątek kolejowych. Tegoroczny dochód z tych działań zostanie, jak co roku, przeznaczony na renowację zabytkowych parowozów. Dzięki zbiórce zeszłorocznej – udało się wyremontować parowóz Ty43-123, tegoroczna zbiórka pójdzie na rzecz odnowienia parowozu TKt48-143.

Wolsztyńska Parowozownia …

Wolsztyńska Parowozownia obchodziła dwa lata temu 100 – lecie istnienia. Jest to jedno z miejsc, gdzie PKP CARGO S.A. w myśl hasła „w trosce o historię” dba o zachowanie polskiego dziedzictwa kolejowego, łącząc te tradycje z procesami dynamicznych zmian w spółce.

Wolsztyńskie parowozy kursują nadal na trasie do Poznania. Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest „Piękna Helena”, polski parowóz Pm36-2, rozwijający prędkość rzędu 130 km/h. Ogółem w tutejszej parowozowni, będącej własnością i utrzymywaną przez PKP Cargo, znajduje się około 30 parowozów z 15 różnych serii.

Parowozowe Show w Wolsztynie cieszy się ogromną popularnością. Każdego roku impreza gromadzi około 20 tys. widzów. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Wolsztyn jest jedynym miejscem w Europie, skąd codziennie wyruszają lokomotywy parowe w składach pociągów pasażerskich. O magii tego miejsca świadczy również fakt, że odwiedzają go turyści z tak odległych krajów, jak m.in. USA, Japonia, Australia czy Nowa Zelandia.

Sponsorzy i patroni …

XVI Paradę Parowozów wsparli: Trakcja Polska SA, WARS SA, Urząd Miasta i Gminy Wolsztyn.

Patronatem medialnym objęli wydarzenie: Radio VOX, The Warsaw Voice, Dzień Wolsztyński, Polska Gazeta Transportowa, Gazeta Finansowa, Gentelman, Home&Market, Fakty Magazyn Gospodarczy, Polska The Times Głos Wielkopolski, Rynek Kolejowy, Wasze Podróże oraz VIP.

Parada Parowozów w liczbach …

 1. 30 000 – to szacunkowa liczba ludzi, którzy byli obecni na zeszłorocznej Paradzie Parowozów;
 2. 1907 – w tym roku powstała Wolsztyńska Parowozownia;
 3. 909 – tego roku rozbudowano parowozownię do ośmiu stanowisk, tak jak wygląda to dziś (wcześniej były 4 stanowiska);
 4. 102 – tyle lat ma Wolsztyńska Parowozownia;
 5. 100 – tyle metrów sześciennych wody mieści stara wieża wodna z 1907 roku znajdująca się za parowozownią (jest wciąż sprawna);
 6. 70 i 80 – w tych latach parowozownia przeżywała największy rozkwit – znajdowało się tu wtedy 35 parowozów, z tego od 18 do 25 pod parą każdego dnia!;
 7. 30 – tyle parowozów znajduje się Wolsztyńskiej Parowozowni (od II wojny światowej);
 8. 16 – tyle odbyło się edycji „Parady Parowozów”;
 9. 15 – tyle różnych serii parowozów znajduje się w Wolsztynie;
 10. 4 – tyle lat działa Fundacja Era Parowozów na rzecz przetrwania zabytków kolejowych;
 11. 3 – tyle razy odbyła się zbiórka publiczna podczas Parady Parowozów, z której dochód został przeznaczony na odnowienie kolejnego wolsztyńskiego parowozu;

Gwiazdy wśród parowozów …

 1. Parowóz Ty42-148 – wystąpił w programie Bogusława Wołoszańskiego (2000)
 2. Parowóz Ok1-359 – wystąpił w wielu scenach z serialu „Pogranicze w ogniu” Andrzeja Konica – z Cezarym Pazurą i Olafem Lubaszenko w roli głównej (1988-1991), a także w „Pianiście” Romana Polańskiego (2002)
 3. I oczywiście „Piękna Helena” (Pm36) – parowóz wyprodukowany w 1936 r. Pm36-1 posiadał aerodynamiczną obudowę i został odznaczony na międzynarodowych targach w Paryżu złotym medalem.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu