Nie daj szans Confickerowi – zaktualizuj Windows i wyłącz autostart

Firma ESET, producent ESET Smart Security oraz ESET NOD32 Antivirus, opublikowała listę zagrożeń, które najczęściej infekowały komputery użytkowników w kwietniu bieżącego roku. Liderem rankingu pozostaje znany już robak internetowy Conficker, który od dwóch miesięcy wyjątkowo skutecznie infekuje kolejne komputery użytkowników.

Mimo wielu ostrzeżeń dotyczących Confickera publikowanych przez media od niemal dwóch miesięcy, robak ten nadal pozostaje wyjątkowo aktywnym zagrożeniem zajmującym pierwsze pozycje w rankingach opisujących zagrożenia najczęściej atakujące użytkowników.

Wśród pozostałych zagrożeń atakujących w kwietniu bieżącego roku, firma ESET wymienia rodzinę złośliwych aplikacji INF/Autorun ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB oraz grupę koni trojańskich Win32/PSW.OnLineGames, wykradający loginy oraz hasła graczy sieciowych MMORPG. W pierwszej dziesiątce zagrożeń znalazła się również grupa groźnych koni trojańskich Win32/Qhost, które modyfikują ustawienia DNS na zainfekowanych maszynach przez co użytkownik wpisując w przeglądarce adres www może trafić na spreparowaną stronę internetową, będącą wierną kopią oryginału. Zmiany poczynione przez Qhost bardzo często uniemożliwiają poprawne połączenie się komputera z serwerem producenta oprogramowania zabezpieczającego (np. programu antywirusowego) w celu pobrania z sieci aktualnej bazy sygnatur.

Jak nie paść ofiarą Confickera i skutecznie zabezpieczyć przed nim swój komputer? Specjaliści z firmy ESET przypominają, że najprostszą i równocześnie najskuteczniejszą metodą ochrony komputera przed robakiem jest pobranie z sieci niezbędnych aktualizacji systemu operacyjnego Windows oraz wyłączenie opcji automatycznego startu nośników. Warto również wyrobić w sobie nawyk każdorazowego sprawdzania nośnika przed skopiowaniem danych na nim zgromadzonych na swój dysk twardy. Można to zrobić albo za pomocą programu antywirusowego lub pakietu bezpieczeństwa, albo za pośrednictwem darmowego skanera antywirusowego, takiego jak ten dostępny na stronie www.eset.pl.

Lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 10 milionów użytkowników programów ESET, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 10.000 różnych zagrożeń.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie www.eset.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu