Manifestacja pracowników francuskiego koncernu EDF w Polsce

Tagi:

6 maja (środa) pracownicy EDF z różnych stron Polski przyjadą do Warszawy zaprotestować przeciwko praktykom i planom EDF. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12.00 pod siedzibą EDF Polska (ul. Nowy Świat 19) a zakończy pod Ambasadą Francji w Polsce (ul. Piękna 1). Przedstawiciele pracowników złożą na ręce Ambasadora petycję w obronie miejsc pracy w spółkach francuskiego Koncernu EDF.

EDF w Polsce chce zlikwidować kolejne prawie 1400 miejsc pracy w spółkach energetycznych  (w Gdańsku, Rybniku, Wrocławiu, Krakowie, Zielonej Górze, Toruniu, Tarnobrzegu). Od momentu prywatyzacji w poszczególnych spółkach zredukowano już około 2000 stanowisk pracy

Związki zawodowe w imieniu  załóg spółek EDF nie zgadzają się na restrukturyzację o nazwie Trefl, która w czasie kryzysu ekonomicznego prowadzi do likwidacji miejsc pracy i związanych z tym konsekwencji społecznych.

29 kwietnia 2009 roku w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie przedstawiciele związków zawodowych podczas konferencji prasowej podpisali oświadczenie, w którym wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec działań francuskiego koncernu. Oświadczenie to zostanie przekazane zarządowi EDF we Francji a także dołączone do petycji skierowanej do Ambasadora Francji w Polsce.

Związki zawodowe pracowników EDF w Polsce reprezentujące interesy pracowników wszystkich spółek domagają się odstąpienia od projektu Trefl przez EDF lub przeprowadzenia tego projektu z uwzględnieniem polskiej specyfiki, uwarunkowań lokalnych i kryzysu na rynku pracy. Domagają się poszanowania dokumentów odpowiedzialności społecznej obowiązujących EDF w każdej ze spółek. Poparcie dla protestu polskich pracowników wyraziła także Europejska Rada Zakładowa EDF z siedzibą we Francji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu