Wakacje bez rozczarowań – planowanie letniego wypoczynku

Zastanówmy się z czym kojarzą nam się „wakacje”. Wyobraźnia podpowiada same przyjemności: odpoczynek od pracy, czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi, błogie lenistwo lub z drugiej strony – sportową aktywność. W rzeczywistości bywa inaczej. Dlaczego? Zwykle spowodowane jest to źle zaplanowanym urlopem.

Wiosna wchodzi właśnie w dojrzałą fazę. Drzewa zostały przyozdobione w pełni rozwiniętymi liśćmi i rozkwitającymi pąkami. Pozieleniała trawa. W ogródkach pojawiły się pierwsze kwiaty. Ciepłe słońce sprawia, że, gdy wychodzimy z pracy, zaczynamy już myśleć o urlopie. Jest to najlepszy czas żeby zaplanować wakacyjny wypoczynek i uniknąć dzięki temu ewentualnych rozczarowań.

Większość z nas jest pewna, że wyjedzie na wczasy. Natomiast mało kto wykupił już konkretną ofertę turystyczną. Biura podróży oferują niezliczone możliwości wakacyjnego spędzenia czasu, ale to klienci muszą wiedzieć w jaki sposób chcą wypoczywać. Odpowiedzmy sobie na pytania: czy marzymy o opalaniu się w tropikach, czy o oglądaniu śladów starożytnych cywilizacji (jeśli tak, to gdzie? w Grecji? a może w Chorwacji?). Może wolimy połączyć jedno z drugim? Niektórzy z nas z kolei z utęsknieniem czekają na okazję, by wyruszyć na wyprawę swego życia. Być może to właśnie tego roku nadszedł czas by „doświadczyć” egzotyki – „poczuć smak” mongolskich stepów lub monsunowych lasów Kambodży. Może mamy ochotę połączyć „delikatną” egzotykę z wypoczynkiem pielęgnacyjnym (np. tureckie czy indyjskie SPA) albo spędzić urlop aktywnie na górskiej wspinaczce, spływie kajakowym lub na wczasach z… golfem.

To w jaki sposób i gdzie chcemy wypoczywać uzależnione jest często od osób, z którymi planujemy podróżować. Wszystko zależy od tego, czy na wczasy wybieramy się samemu, z partnerem, przyjaciółką, grupą znajomych czy całą rodziną – z małymi dziećmi włącznie. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie czy w miejsce, które sobie wybraliśmy (jadąc z takimi, a nie innymi towarzyszami) dojedziemy wygodniej samochodem, autokarem, promem czy może samolotem. Związane jest to również z wysokością kosztów, które planujemy ponieść. Wiadomo, że wczasy w miejscu, do którego docieramy własnym samochodem zwykle kosztują mniej, niż przelot w to samo miejsce samolotem. Natomiast jeśli wybieramy się do jednego z dalekich krajów, warto zastanowić się nad promem lub samolotem, biorąc pod uwagę koszty, wygodę i własne upodobania.

Gdy wiemy już jak, gdzie i z kim chcielibyśmy spędzić wakacje, możemy rozpocząć analizowanie ofert turystycznych. Najwygodniejszym sposobem jest wykorzystanie Internetu – przekonuje Piotr Popczyński z biura podróży Uni-Tur. Warto też wspomnieć o tym, że przeglądanie zasobów Internetu może nas zainspirować także w sytuacji, gdy nie mamy pomysłu na nasze wakacje. Inspiracji możemy poszukać też na stronach internetowych poświęconych podróżom, rozmaitym formom wypoczynku oraz kulturze różnych krajów.

W dobie ciągłego pośpiechu, gdy nie mamy dużo czasu na spacerowanie od jednego biura podróży do drugiego by porównać oferty, najlepszym i najwygodniejszym źródłem informacji są serwisy turystyczne. Jest wiele internetowych wyszukiwarek wakacyjnych ofert – między innymi: EasyGo.pl, Uni-Travel.pl, Wakacje.pl czy Travelplanet.pl. Znajdziemy w nich – w jednym miejscu obok siebie wiele różnych propozycji spędzenia urlopu. Możemy obejrzeć jak wygląda dany hotel. Sprawdzić ceny. Nawet zarezerwować sobie samochód w miejscu, do którego dowiezie nas prom czy samolot. Takie serwisy, będąc powiązanymi z różnymi biurami podróży, korzystają z nowoczesnych systemów rezerwacji wycieczek, a także biletów lotniczych. Można więc nie tylko znaleźć ciekawą ofertę, ale i ją zarezerwować lub wykupić. Portale turystyczne są też w pełni interaktywne. Gdy pojawiają się jakieś wątpliwości czy pytania zawsze można zadzwonić do ich obsługi klienta (kontaktowy numer telefonu znajduje się zwykle w widocznym miejscu) i liczyć na szybką i rzetelną pomoc.

Żyjemy w bardzo zapracowanym społeczeństwie. Świat „gna” do przodu. Zatrzymajmy się jednak na chwilę. Zastanówmy się czy nie warto zaplanować sobie wyjazdu wakacyjnego już dziś. Chwila zastanowienia, pojęcie decyzji już teraz oraz znalezienie sympatycznych współtowarzyszy podróży, zagwarantuje nam wypoczynek i regenerację sił na cały kolejny rok.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu