Geostar i NVIDIA zmieniają oblicze przemysłu naftowego w Chinach

NVIDIA Corporation i GeoStar, wiodący chiński dostawca usług geofizycznych, poinformowali dzisiaj o uruchomieniu nowego rozwiązania sprzętowo-programowego, które zmieni sposób przeprowadzania obliczeń sejsmicznych dla firm naftowych w Chinach.

Wykorzystując moc przetwarzania procesorów graficznych NVIDIA® Tesla, pakiet oprogramowania sejsmicznego firmy GeoStar radykalnie podnosi wydajność przetwarzania złożonych danych sejsmicznych. Obliczenia na dużych zestawach danych, uzyskiwanych w wyniku poszukiwań ropy naftowej, mogą być teraz wykonywane przez mniejsze systemy wykorzystujące procesory graficzne (GPU), pobierające mniej energii niż systemy wykorzystujące tylko procesory główne (CPU).

„Mamy do czynienia z wielkimi zestawami danych dotyczących migracji fal podłużnych, które zazwyczaj przeliczane są przez klaser 66 CPU w ciągu ponad 30 godzin”, powiedział Liu Qin, dyrektor generalny w firmie GeoStar. „Już pojedynczy procesor graficzny Tesla C1060 oferuje taką samą moc obliczeniową, co oznacza, że dodając kolejne GPU możemy uzyskać wzrost wydajności o rząd wielkości, redukując przy tym radykalnie zużycie energii i koszty. Procesory graficzne Tesla w dziedzinie poszukiwań ropy i gazu to rozwiązania prawdziwie rewolucyjne”.

Instytut Geologii i Geofizyki Chińskiej Akademii Nauk (CAS) testował procesory NVIDIA Tesla z rozwiązaniem GeoStar przez kilka ostatnich miesięcy. W obliczeniach danych migracji fal podłużnych dotyczących obszaru o powierzchni 740 km2, 24 procesory graficzne Tesla zakończyły obliczenia ponad 600 razy1 szybciej niż tradycyjny klaster składający się z 66 CPU. Według badaczy z CAS, wynik ten może być jeszcze poprawiony dzięki dodatkowemu tuningowi.

Rozwiązania obliczeniowe NVIDIA Tesla, oparte na masowo-równoległej architekturze CUDA, wywierają wpływ na wiele branż, ale ich znaczenie jest wyjątkowo widoczne w przemyśle naftowym. W miarę jak zwiększa się zapotrzebowanie na moc obliczeniową, cena energii potrzebnej do działania i chłodzenia serwerów w centrach danych staje się jedną z głównych części ponoszonych kosztów. Klastry wykorzystujące GPU Tesla cechują się znacznie wyższą wydajnością niż klastry wyposażone tylko w CPU, dzięki czemu firmy naftowe mogą tworzyć mniejsze klastry o większej gęstości obliczeń i pobierające mniejsze ilości energii, a mimo to zaspokajające rosnące potrzeby w takich zastosowaniach jak obliczenia sejsmiczne.

Więcej informacji o produktach NVIDIA Tesla znaleźć można pod adresem www.nvidia.pl/tesla, zaś dodatkowe informacje o rozwiązaniach firmy GeoStar uzyskać można pod adresem www.geostar.net.cn.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu