Atmosfera Buenos Aires w Krakowie – Festiwal Tanga Argentyńskiego

8 maja br. rozpocznie się międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego w Krakowie, w którym wezmą udział trzy znakomite pary mistrzowskie z Buenos Aires, jedni z najbardziej znanych na świecie mistrzów stylu tango nuevo. W programie festiwalu przewidziano trzy dni pełne tańca, muzyki oraz imprez towarzyszących m.in.: filmy o tangu, warsztaty, praktyki i pokazowe Milongi z udziałem tancerzy z całego świata oraz DJ’a Thomas Zelikmana.

Od 8 do 10 maja klimat pełnego namiętności i pasji Buenos Aires zagości na dobre w romantycznym Krakowie, podczas międzynarodowego Festiwalu Tanga Argentyńskiego. W ciągu trzech dni zobaczymy znakomite pary taneczne z Argentyny, tancerzy należących do światowej elity tanga: Pablo Inza i Eugenia Parilla, José Halfon i Virginia Cutillo oraz Sebastián Posadas i Eugenia Eberhardt. Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli również tancerze z takich krajów jak: Francja, Austria, Szkocja, Niemcy, Stany Zjednoczone, Grecja oraz pary z całej Polski.

Jedną z Milong poprowadzi DJ Thomas Zelikman z Kopenhagi, znany artysta, łączący w swojej twórczości elementy tanga i muzyki nowoczesnej. W ubiegłym roku grał on podczas Iceland Tango Festival w Reykjaviku.

Imprezy festiwalowe będą odbywać się w krakowskich klubach i centrach kulturalnych. Otwierająca festiwal Milonga Royal odbędzie się w hotelu Europejskim, a Lajkonik i Smok Wawelski w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Św. Filipa. W warsztatach i w praktykach można uczestniczyć w klubach na Kazimierzu: Ptasiek i Swing oraz w Tango House Studio Tańca przy ul. J. Sarego w okolicach krakowskich plant. Pokazowa, otwarta dla wszystkich praktyka odbędzie się przed wejściem do Galerii Krakowskiej w sobotę, 9 maja o godz. 18-stej. W sobotę wieczorem w Sali teatralnej Moliere zobaczymy również film dokumentalny o tangu w Krakowie „Dotyk Tanga” w reżyserii Wojciecha Majewskiego.

– Festiwal Tanga w Krakowie to przede wszystkim okazja do celebracji tego wyjątkowego tańca, a zarazem jest podkreśleniem dynamicznego rozwoju tanga argentyńskiego w naszym kraju – mówi Marcin Miszczak – inicjator i współorganizator festiwalu. -Głównym trzonem festiwalu jest przyjazd prosto z Argentyny trzech mistrzowskich par, należących do światowej czołówki tancerzy nowego pokolenia. Takiego wydarzenia jeszcze nie było nie tylko w Krakowie ale także w całej Polsce – dodaje Miszczak.

Patronaty nad wydarzeniem objęły: telewizja TVP Kraków, radio RMF Classic, Radio Kraków, portal Onet.pl, Dziennik Polski, Moje Miasto Kraków, Miesiąc w Krakowie oraz Ambasador Argentyny w Polsce, Pan Carlos Alberto Passalaqua.

Głównym organizator festiwalu jest Tango House Studio Tańca, a partnerem m.in. Cricoteca, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora oraz Centrum Kultury i Sztuki Moliere.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie festiwal.tangokrakow.com.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu