Mój ŚWIAT jest EKO

Ginące gatunki, topniejące lodowce, wzrost temperatury… Wszyscy o tym wiemy. Wiemy i co dalej? Niewiele. Dla wielu z nas problemy są tak odległe, że wręcz abstrakcyjne. Usprawiedliwiamy siebie mówiąc: Co JA mogę zrobić? Gdy jednak głębiej się nad tym zastanowimy okazuje się, że nawet globalne zmiany, mają również indywidualny i jednostkowy wydźwięk. Bo czym innym są – mniej lub bardziej automatycznie – powtarzane czynności: korzystanie z toreb wielorazowego użytku, zakręcanie wody przy myciu zębów czy segregowanie odpadów?

Możemy się tłumaczyć przyzwyczajeniami – w tym wypadku dobrymi – wychowaniem, racjonalizacją kosztów, ale jedno jest pewne KAŻDY Z NAS może zrobić coś, aby żyło nam się lepiej, zdrowiej, a jednocześnie bardziej komfortowo. To właśnie z tego powodu powołaliśmy do życia społeczny projekt – „Mój ŚWIAT jest EKO”.

Akcja „Mój ŚWIAT jest EKO” została zainaugurowana w jednym z naszych wydawnictw konsumenckich: „Świat Łazienek i Kuchni” (w numerze 2/2009). Będzie ona stałym elementem magazynu w 2009 r. i jesteśmy przekonani, że również w latach następnych.

Jaki jest jej cel?

Bardzo prosty: chcemy stworzyć przestrzeń, w której producenci, dystrybutorzy, designerzy, niezależnie od tego jaką markę reprezentują, jaką mają strategię promocji będą mówić jednym, wspólnym głosem. W naszym odczuciu taka płaszczyzna integracji i porozumienia jest niezbędna, ponieważ to właśnie od nas: mediów, producentów, projektantów zależy, czy w Polsce wykształci się – nie moda, nie snobistyczna zachcianka, tylko znajdujący poparcie w wiedzy i faktach proekologiczny tryb życia.

Z tego właśnie powodu pragniemy razem z naszymi partnerami promować proekologiczne wyposażenie łazienki oraz kuchni, edukować, a także przekonywać, że ekologia w domowej skali nie wymaga wyrzeczeń i ma pozytywny wpływ na komfort codziennego życia. Żyć w zgodzie z naturą może każdy. Wystarczy odrobina refleksji i uwagi przy wykonywaniu podstawowych domowych czynności związanych z użytkowaniem sprzętu gospodarstwa domowego (oszczędne korzystanie z zasobów wody, energii elektrycznej czy segregacja śmieci).

Jak zamierzamy go osiągnąć?

W ramach projektu chcemy mobilizować Czytelników – jako obecnych i przyszłych konsumentów – do świadomych, proekologicznych wyborów. Wokół problematyki domowej ekologii zamierzamy zaktywizować stowarzyszenia, producentów branży łazienkowej i kuchennej, ośrodki naukowe, uczelnie wyższe. Nasz projekt wspierają: czołowi przedstawiciele rynku – firmy takie jak Hansgrohe, HTH Ekspert w Kuchni, Siemens, Comitor, Valvex, Kludi, Franke, Ferro, Pfleiderer, agencje: PRofundo, Soma; organizacje i portale proekologiczne – Elektroeko, Fundacja Nasza Ziemia, Sprzątanie Świata, EkologiaPolska.pl, Ekologia.pl; designerzy i znane grupy projektowe – Marta Niemyska, Aze design, PG13 (Pracownia Gościnna Tomka Rygalika), Dawid Grynasz, Magda Major, Dorota Kulawik, 60.BAG.COM, oraz osoby publiczne, którym bliski jest ekologiczny tryb życia – Iza Miko.

Symbolem znakiem rozpoznawczym Akcji jest eko-siedzisko. „Siadanie na trawie”, proj. Marty Niemyskiej – zielony, wytworzony z ekologicznych materiałów (dziękujemy za pomoc firmom: Promos – producent IZOPETU-R i Tamex) kubik zostanie wkomponowany w miejską przestrzeń na terenie całej Polski. Prowadzimy rozmowy z urzędami miejskimi, właścicielami galerii i restauracji oraz zarządcami centrów handlowych. Dotarcie do jak największej liczby osób zainteresowanych proekologicznymi rozwiązaniami zapewnią nam też spotkania osobiste. W chwili obecnej (ale na tym z pewnością nie koniec) mamy zaplanowane 5 imprez. Pierwsza już w czerwcu. W dniach 3-6 czerwca, podczas targów „Meble” w Poznaniu organizujemy wystawę „Mój ŚWIAT jest EKO”, na której każdy uczestnik targów będzie miał okazję zapoznać się z produktami przyjaznymi dla środowiska. Prezentacja eko-rozwiązań, będzie miała też wymiar praktyczny: specjaliści opowiedzą o tym, jak w prosty i skuteczny sposób ograniczyć zużycie wody, energii oraz segregować śmieci. Również w czerwcu zapraszamy na dni ekologiczne w Łodzi oraz Bazar Design w Warszawie, gdzie młodzi artyści zaskoczą ekologicznymi projektami. Kolejne spotkania już po wakacjach. Na targach „Idealny Dom i Wnętrze” (4-6 września, Warszawa) stworzymy „Strefę EKO”, połączoną z konkursem na najbardziej ekologiczny produkt. W tej specjalnej strefie wyeksponowane zostaną rozwiązania spełniające wymagania ekologiczne, ergonomiczne i energooszczędne. W październiku miło nam będzie gościć Państwa na imprezie Łódź Design.

Na kształtowanie się proekologicznych postaw, wyborów ogromny wpływ mają również architekci i projektanci wnętrz. To właśnie z myślą o nich organizujemy wraz z firmą Virtus „eko-szkolenia”. Pierwsze z tego cyklu: 28 maja w Lublinie. Tematyka tych spotkań, jak sama nazwa wskazuje, skupi się wokół rozwiązań umożliwiających oszczędne i rozsądne wykorzystanie wody i energii.

Mamy również nadzieję, że razem z Partnerami Akcji będziemy zapraszali do salonów sprzedaży mebli, wyposażenia oraz sprzętu kuchennego i łazienkowego na dni otwarte, podczas których wspólnie udowodnimy, że domowa ekologia nie jest uciążliwa i nie oznacza wyrzeczeń.

Cele i założenia projektu „Mój ŚWIAT jest EKO” będziemy realizować także poprzez publikację artykułów, poświęconych różnym aspektom ekologii w kuchni i łazience, na łamach magazynu „Świat Łazienek i Kuchni”. Pragniemy radzić, pokazywać nowe kierunki, przytaczać opinie fachowców, inspirować poprzez ciekawostki oraz trendy w światowym designie. Wybrane produkty i rozwiązania, o szczególnych walorach proekologicznych, zamierzamy oznaczać specjalnym logo projektu. Mamy nadzieję, że logo naszej Akcji stanie się w przyszłości rozpoznawalnym znakiem konsumenckim, wyróżniającym produkty o walorach ekologicznych.

Planujemy także m.in. liczne konkursy dla Czytelników, oraz – przy współpracy z partnerami projektu – wydanie broszur-poradników, dołączanych do magazynu, promujących proekologiczne rozwiązania i produkty.

Dziękujemy Partnerom współtworzącym naszą Akcję, a jednocześnie za życzliwy klimat, który wytworzył się wokół projektu społecznego „Mój ŚWIAT jest EKO”. Państwa otwartość pozwala nam wierzyć, że czeka nas wiele wspólnych wyzwań, do których inicjowania serdecznie zapraszamy. Gotowi jesteśmy wspierać i służyć pomocą przy realizacji pomysłów, projektów zmieniających NASZ świat na EKO.

Zespół „Świata Łazienek i Kuchni”

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu