Raport Money.pl: 5 lat w Unii – Najwięcej pozyskało zachodniopomorskie, najmniej małopolskie

Z unijnych funduszy zostało już przyznanych ponad 95 tysięcy dotacji o wartości 73,3 miliardów złotych. W województwach pozyskano ponad 64,6 mld zł dotacji. Za te pieniądze udało się przeprowadzić inwestycje warte 110 miliardów złotych. Średnio do każdej inwestycji Unia dołożyła prawie 60 procent potrzebnych pieniędzy – wyliczył Money.pl.

Do powyższych statystyk trzeba również doliczyć projekty nie związane z konkretnym regionem, które są realizowane na szczeblu krajowym. Mowa o tysiącu projektów dofinansowanych kwotą ponad 8,6 mld złotych.

Największymi beneficjentami są mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. To jedyny region, w którym kwota dotacji przeliczona na jednego mieszkańca przekracza dwa tysiące złotych.

Dużo przypada też na mieszkańca Mazowsza, bo ponad 1,9 tys. złotych. Na trzecim miejscu są Dolnoślązacy.

Najmniej wypada na mieszkańców Małopolski – niewiele ponad tysiąc złotych. Statystycznie niewiele też zyskał mieszkaniec podkarpackiego i podlaskiego – poniżej 1,2 tys. zł.

W rankingu województw zostały ujęte wszystkie fundusze, które były i są dostępne od 2004 do 2013 roku. Są to: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz Finansowy Instrument Orientacji Rolnej. Pod uwagę zostały wzięte również wszystkie programy, które wchodzą w skład tych funduszy.

Zsumowane tu kwoty są niższe od wszystkich pieniędzy, jakie napłynęły z Unii do Polski. Nie ma tu ujętych programów, z których korzystaliśmy przed przystąpieniem do Polski (a często rozliczanych po 1 maja 2004 roku), dotacji dla rolników, itd.

Więcej na: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/,0,0,446146.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu