Pierwsze i drugie miejsce polskich banków w finale ogólnoeuropejskiej gry symulacyjnej Visa Challenge ‘09

Zakończyła się piąta edycja Visa Challenge, zespołowej gry weryfikującej wiedzę i umiejętności pracowników banków członkowskich Visa Europe. Najlepszą drużyną w Europie został zespół QLKI reprezentujący mBank, detaliczną część BRE Banku S.A.; drugie miejsce zajął zespół Blue Team z AIG Bank Polska; trzecie – zespół z Royal Bank of Scotland. Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystego finału gry w piątek, 24 kwietnia br., który miał miejsce w Berlinie podczas kilkudniowej konferencji banków członkowskich Visa Europe pod nazwą Visa Insight.

Do tegorocznego finału gry Visa Challenge rozgrywanego podczas konferencji Visa Europe w Berlinie zakwalifikowały się trzy zespoły. W rundzie eliminacyjnej najwyższy wynik osiągnął Blue Team z AIG Bank Polska, drugie miejsce przed finałem zajmował team Prevent This z Royal Bank of Scotland Group, zaś trzecie przypadało drużynie QLKI z mBanku. BRE Bank okazał się rekordzistą wśród polskich banków członkowskich Visa Europe: w pierwszej setce najlepszych zespołów w Europie zostały zakwalifikowane aż cztery zespoły z Grupy BRE Banku. Z kolei obecność w finale zespołu Blue Team to nie jedyne osiągnięcie specjalistów AIG Bank Polska: dwa inne zespoły z tego banku zajęły miejsca w pierwszej setce Visa Challenge.

„Jestem niebywale dumna z tak wspaniałego występu polskich zespołów w tegorocznym wydaniu Visa Challenge. Szczególnie emocjonujący był finał gry, w którym w Berlinie o ostateczny sukces walczyły aż dwa zespoły z Polski. Zwycięstwo w konkursie i dwa polskie zespoły „na podium”, przy bardzo silnej konkurencji banków z całej Europy, potwierdza doskonały poziom wiedzy oraz umiejętności analizy i podejmowania trudnych decyzji wśród pracowników polskich banków członkowskich Visa Europe. Gratuluję wszystkim uczestniczącym bankom wspaniale wykwalifikowanych pracowników, których wiedza i zdolności analityczne mogą być wzorem dla całej Europy – i których zachęcam do udziału w kolejnych edycjach naszej gry” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

Visa Challenge to symulacja strategiczna, organizowana co dwa lata, w której sprawdzane są umiejętności analizy i zarządzania na wirtualnym, bardzo konkurencyjnym rynku kart płatniczych. W tegorocznym wydaniu gry uczestniczyło ponad 2 tys. pracowników banków członkowskich Visa Europe, reprezentujących 29 rynków. Wśród 560 zespołów biorących udział w tej edycji aż 69 zostało wystawionych przez polskie banki, dzięki czemu Polacy byli drugą najliczniejszą grupą po pracownikach banków brytyjskich. Trzecią najliczniej reprezentowaną grupę stanowiły zespoły z banków tureckich.

W tegorocznym wydaniu gry uczestnicy musieli opracować ofertę kart kredytowych, wprowadzić taki produkt na rynek i współzawodniczyć z innymi bankami na wirtualnym rynku. Gra składała się z pięciu etapów rozgrywanych na przestrzeni dziesięciu tygodni, podczas których zespoły podejmowały ponad 300 strategicznych decyzji wpływających na skuteczność ich oferty. Każdy zespół musiał się zmierzyć z takimi wyzwaniami jak rozwój produktu, marketing, zarządzanie ryzykiem i kontrolowanie budżetu. Wykonanie zadań na każdym z etapów wymagało kilku godzin pracy.

Łącznie w pierwszej setce najlepszych zespołów w tegorocznej Visa Challenge znalazło się 17 drużyn wystawionych przez polskich bankowców. To znacząca poprawa wyników w porównaniu z poprzednią edycją, gdy przy zbliżonej liczbie zespołów biorących udział w grze do pierwszej setki dostały się cztery zespoły z Polski, przy czym najlepszy wtedy zajął 36-te miejsce.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu