Gdynia Design Days 2009

Od 9 do 19 lipca Gdynia będzie europejską stolicą designu. Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Urząd Miasta Gdyni zapraszają na Gdynia Design Days 2009 – drugą edycję międzynarodowego wydarzenia promującego design krajów nadbałtyckich. Misją festiwalu jest promocja dobrych praktyk projektowych podnoszących jakość życia.

Gdynia Designem stoi

Gdynia Design Days to element strategii rozwoju Miasta Gdyni, które jako miejsce przyjazne dla biznesu kreatywnego, konsekwentnie angażuje się w upowszechnianie nowoczesnych rozwiązań projektowych. Gdynia chce przyciągnąć innowacyjne firmy, które dostrzegają w mieście nowe możliwości biznesowe. Program Gdynia Design Days poprzez wystawy i wydarzenia kulturalne popularyzuje zjawisko wzornictwa wśród szerokiej publiczności. Jest to również ważne wydarzenie dla środowiska profesjonalnego, dla którego Instytut Wzornictwa Przemysłowego przygotował warsztaty z wprowadzenia nowego produktu na rynek oraz prezentacje najlepszych praktyk wzorniczych i nowatorskich projektów produktów oraz usług.

Dni Biznesu Kreatywnego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

W dniach 13-17 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się inauguracja bezpłatnych warsztatów dla projektantów, organizowanych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, w ramach finansowanego ze środków unijnych programu „Zaprojektuj Swój Zysk”. Projektanci w trakcie 5-dniowego szkolenia poznają metody współpracy z przedsiębiorcą w procesie projektowym. Zajęcia będą pomocne w zrozumieniu kultury technologicznej firmy, warunków rynkowych, celów biznesowych i marketingowych. Zaproszeni do udziału w warsztatach przedsiębiorcy zdobędą wiedzę, jak rozpocząć i rozwijać współpracę z projektantem, poznać i docenić rolę wzornictwa rozumianego jako narzędzie do zwiększenia konkurencyjności rynkowej. Kulminacją szkolenia będzie sesja networkingowa, gdzie obie strony będą mogły nawiązać relacje biznesowe.

Projektanci i przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w warsztatach w ramach programu „Zaprojektuj Swój Zysk” mogą zgłosić się do Instytutu Wzornictwa Przemysłowego: gdd@iwp.com.pl.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zaprezentowane zostaną dobre praktyki wzornicze – przykłady sukcesów rynkowych produktów opracowanych we współpracy z projektantem. Instytut Wzornictwa Przemysłowego przygotował dwie wystawy: finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór 2009, na najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku oraz wystawę prezentującą sylwetkę Yvesa Béhara i zaprojektowane przez niego obiekty ilustrujące modele współpracy projektanta z przedsiębiorstwem, m.in. laptop XO za 100 dolarów  – projekt, w którym zamawiającym jest organizacja pozarządowa (OLPC – One Laptop Per Child), a produktem usługa dostępu do wiedzy. Wystawa ta prezentuje nowatorskie podejście do projektowania rozwiązań problemów dzisiejszego społeczeństwa m.in. dostępu do wiedzy. Szczególna uwaga zostanie poświęcona projektom dla dzieci – laptopowi XO za 100 dolarów i butelceY-Water oraz procesom ich powstawiania. Projektanci i przedsiębiorcy na obu wystawach będą mieli okazję poznać najlepsze przykłady mądrego i funkcjonalnego wzornictwa oraz zainspirować się procesem projektowania stosowanym w praktyce.

W ramach Gdynia Design Days 2009 swój dorobek zaprezentuje także najmłodsze pokolenie polskich projektantów. Swoje prace pokażą finaliści i laureaci organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Young Design, którego celem jest wyłonienie projektanta o największym potencjale rynkowym. Najzdolniejsi, wybrani przez biznesowe międzynarodowe jury, zaprezentują w Gdyni możliwości  rynkowe swoich projektów z zakresu produktów i usług.  Dla przedsiębiorców będzie to unikalna okazja do poznania kompetencji młodych grup projektowych, których myślenie o współczesnym projektowaniu wykracza daleko poza kreację. Osadzone jest bowiem w kontekście rynkowym, podparte badaniami ergonomicznymi i wiedzą technologiczną. Na Gdynia Design Days przyjadą także laureaci największego na świecie konkursu technologicznego Imagine Cup w kategorii Projektowanie Oprogramowania. Interdyscyplinarne zespoły, w skład których wchodzą designerzy, zaprezentują projekty funkcjonalne, wraz z wariantami modeli biznesowych i zastosowań rynkowych. Projekty prezentowane na obu wystawach są kompleksowymi modelami rynkowymi, które mogą znaleźć zastosowanie w biznesie. Ich prezentacje dla przedsiębiorców, szczególnie przedstawicieli biznesu kreatywnego, mogą stać się źródłem inspiracji i kontaktów biznesowych.

Design dla wszystkich

Program Gdynia Design Days to jedyne tego typu wydarzenie popularyzujące zjawisko designu poprzez edukację. Sercem imprezy będzie wystawa Design w Kontenerach na Placu Grunwaldzkim, na którym w 21 kontenerach portowych zaprezentują się polskie i międzynarodowe studia projektowe oraz najlepsze polskie galerie designu. Będzie tu można obejrzeć i kupić dobrze zaprojektowane produkty, publikacje związane z designem, wziąć udział w dyskusjach i prezentacjach projektantów, wypocząć w strefie relaksu. Jeden z kontenerów organizatorzy przeznaczą na warsztaty kreatywne dla dzieci.

Integralną częścią Designu w Kontenerach będzie wystawa totemów edukacyjnych w przestrzeni miasta poświęcona energii odnawialnej. Ten program edukacyjny poruszy temat nowych sposobów wykorzystania takich źródeł energii jak słońce, woda, wiatr, biomasa i biogaz. Totemy edukacyjne – przeskalowane, oryginalnie zaprojektowane obiekty umieszczone w pięciu strategicznych częściach miasta, w zaskakujący sposób zilustrują zastosowanie źródeł energii odnawialnej.

W Muzeum Miasta Gdynia będzie można obejrzeć wystawę Design Four Elements prezentującą najlepsze szwedzkie wzornictwo ostatnich lat. Dla projektantów będzie to możliwość bezpośredniego przyjrzenia się jednym z najlepszych zaprojektowanych produktów. Wystawa daje odpowiedź na pytania: skąd między innymi bierze się siła szwedzkich firm i ich wysoka pozycja rynkowa oraz co sprawia, że design jest ważną składową tego sukcesu i daje przewagę konkurencyjną. Patronat honorowy nad wystawą przyjął Ambasador Szwecji w Polsce, Dag Hartelius.

Gdynia Design Days to święto designu i całej branży. W Gdyni nie może zabraknąć zarówno przedsiębiorców, dla których wzornictwo staje się narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej, jak i projektantów, dla których jest to okazja do nawiązania relacji biznesowych i zaprezentowania swojego dorobku. Gdynia Design Days to w końcu impreza dla każdego – bo design podnosi jakość życia każdego z nas.

Kalendarium wydarzeń w ramach wydarzeń Gdynia Design Days:

  • 9-19.07 Design w Kontenerach. Studia projektowe, galerie designu, warsztaty dla dzieci. Plac Grunwaldzki
  • 9-31.09 Design Four Elements. Wystawa szwedzkiego wzornictwa. Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
  • 9-19.07 Yves Behar. Wystawa, warsztaty dla dzieci. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al.Zwycięstwa 96/98
  • 9-19.07 Dobry Wzór 2009. Wystawa finalistów konkursu. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al.Zwycięstwa 96/98
  • 9-30.07 Energia Odnawialna, Design w Przestrzeni Miasta. Wystawa obiektów edukacyjnych w 5 strategicznych miejscach Gdyni
  • 13-17.07 Wprowadzenie nowego produktu na rynek – warsztaty. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al.Zwycięstwa 96/98
  • 16.07 Young Design i Imagine Cup. Prezentacje młodych grup projektowych, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al. Zwycięstwa 96/98

Więcej o programie Gdynia Design Days można znaleźć na:
www.gdyniadesigndays.eu, www.iwp.com.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu