Jak być piękną i bogatą na emeryturze?

przez | 27/04/2009

Zarządzasz budżetem swojej firmy lub klienta. Obracasz pieniędzmi, które nie należą do ciebie. Dajesz z siebie wszystko w pracy i walczysz o większą pensję i podwyżkę.  O finansach wiesz wszystko – ale niestety tylko cudzych. Pora żebyś zadbała o własne. Myślenie i mówienie o pieniądzach już teraz – pozwoli ci o nich nie myśleć na emeryturze.

1. Naucz się oszczędzać – nawet drobne kwoty kiedyś się zsumują. Warto oszczędzać, żeby później cieszyć się tym co się uzbierało. Zbieranie na czarną godzinę zwiększy twoje finansowe bezpieczeństwo i uniezależni cię od wysokooprocentowanych pożyczek bankowych. Dodatkowo uchroni cię przed niechcianą dziurą budżetową w trudnych czasach takich jak: utrata pracy czy choroba. Możesz założyć rachunek oszczędnościowy lub wpłacić pieniądze na lokatę bankową.

2. Oswajaj się z ekonomią – zwłaszcza obecnie, w niepewnych czasach kryzysu, toksycznych długów i opcji walutowych, drożejących kredytów i kurczącego się PKB, warto pilnie śledzić doniesienia gospodarcze. Wiedza jest podstawą mądrego i efektywnego zarządzania swoimi pieniędzmi.

3. Pamiętaj o rachunkach – korzystaj z polecenia zapłaty. Tym samym żaden rachunek nie zostanie pominięty. Jeden zapomniany i niezapłacony rachunek może skumulować spore kary.

4. Regularnie spłacaj zadłużenie na karcie kredytowej, a najlepiej unikaj kupowania na kredyt. Choć jest to wygodne i pozwala na różne zakupowe szaleństwa z odroczonym terminem wyrzutów sumienia – to pamiętaj, że nic nie jest za darmo. W końcu i tak będziesz musiała za nie zapłacić, a w przypadku opóźnienia jeszcze ze sporym procentem.

5. Planuj wydatki miesięczne – podziel swoje wydatki na obszary: dom, rachunki, etc. Dopiero kiedy zobaczysz ile pieniędzy musisz wydać „na życie”, możesz zaplanować zakupowe szaleństwa.

6. Ulegaj pokusom. Czasami. – egzotyczne wakacje, ekstrawaganckie buty za połowę pensji, wiosenny płaszcz za równowartość dwóch czynszów –warto wcześniej zaplanować i wyznaczyć odpowiedni termin na tak spory zakup. Taka odłożona przyjemność może sprawić jeszcze więcej radości.

7. Planuj swoją emeryturę. Na razie Twoja emerytura jest równie abstrakcyjna jak lot w kosmos. Jednak ten moment przybliża się właśnie z kosmiczną prędkością – i raczej jest nie do uniknięcia. Lepiej więc pomyśleć już teraz o tym, skąd będziesz miała pieniądze na płacenie za większe i drobne przyjemności na emeryturze. OFE są obowiązkowe, ale to nie znaczy, że wszystkie tak samo inwestują powierzone im pieniądze. Poszukaj, popytaj i wybierz  taki, który dzięki rozsądnej strategii inwestycyjnej zapewni Ci bezpieczną przyszłość.