Będzie kolejna rekomendacja KNF – tym razem dotycząca kart kredytowych

Polacy mają w portfelach ponad 10 mln kart kredytowych. Zadłużenie z tego tytułu wzrosło przez ostatni rok o blisko 40 proc., z 9,25 mld zł w lutym 2008 roku do 12,82 mld zł obecnie – policzył Money.pl. Tę falę chce ograniczyć KNF kierowana przez Stanisława Kluzę, wprowadzając kolejną rekomendację. Ma ona sprawić, by banki rzetelniej informowały o ryzyku związanym z ich używaniem.

Karty kredytowe są w czołówce najgorzej spłacanego zadłużenia. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) w lutym 2009 roku zaległe zobowiązania (powyżej 60 dni) stanowiły około 6 proc. całego zadłużenia na kartach. Gorzej było jedynie w przypadku kredytów za zakup towarów (9,2 proc.).

Bankom zależy na dynamicznym wzroście liczby kart w kieszeniach Polaków, bo dobrze na nich zarabiają. Jednocześnie wielu klientów nie ma świadomości, że w odróżnieniu od zwykłych kart płatniczych związanych z ROR-em, ten plastik trzeba spłacać jak najszybciej żeby uniknąć wysokich odsetek.

Karta kredytowa jako łatwo dostępna forma kredytu może być łakomym kąskiem dla osób, które popadły w problemy finansowe i szukają sposobów na łatanie dziury w domowym budżecie. Tymczasem karty kredytowe są jednymi z najwyżej oprocentowanych dłużnych produktów finansowych. W efekcie łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia.

Dostrzega to Komisja Nadzoru Finansowego i szykuje rekomendację. Ma ona wymóc poprawę jakości i przejrzystości polityki informacyjnej banków o zasadach działania kart kredytowych i opłatach z tym związanych.

– Obecnie rekomendacja jest w fazie konsultacji. Prace nad nią powinny zakończyć się w połowie bieżącego roku – mówi Money.pl Katarzyna Biela z KNF.

Całość na stronie: http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/knf;zaatakuje;karty;kredytowe;bedzie;nowa;rekomendacja,108,0,446060.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu