Pierwsze polskie narzędzie do współpracy on-line dostępne dla wszystkich

Czy zastanawiałeś się, jak w łatwy sposób zarządzać pracą i wiedzą kilku osób, mieszkających w różnych miejscach? Jak szybko napisać artykuł we współpracy z innymi, bez ciągłego wymieniania się mailami i trudnym zadaniem łączenia kilku tekstów w całość?

Serwis internetowy NaSpolke.pl uruchomił pierwsze polskie narzędzie do współpracy on-line oparte na idei Wiki*. Oznacza to, że każdy z nas będzie mógł w łatwy i przyjazny sposób organizować swój czas oraz pracę z innymi.

Norki, bo o nich mowa, łączą w sobie prostotę, użyteczność i przyjazną grafikę. Za ich pomocą kilka osób może pracować, planować, tworzyć, bez wychodzenia z domu. Przydatne mogą być m.in. dla studentów, którzy do tej pory zakładali grupowe maile i w ten sposób wymienili się notatkami i informacjami o zmianach w planie zajęć. W Norkach możemy przechowywać pliki i udostępniać je innym oraz mamy możliwość pracy nad jednym dokumentem tekstowym, bez konieczności ściągania go na dysk komputera. Zdecydowanie ułatwia to współpracę kilku osób nad jednym projektem, np. nad pracą zaliczeniową. Unikamy w ten sposób ciągłego wymieniania się plikami przez e-mail oraz konieczności łączenia kilku dokumentów w jedną całość. Jeśli ktoś wprowadzi zmianę a nie zostanie ona zaakceptowana przez pozostałych, bez problemu możemy odtworzyć poprzednią wersję, dzięki tzw. wersjonowaniu plików. W kalendarzu możemy zaznaczać terminy egzaminów, spotkań i innych wydarzeń, a na forum – wymieniać się opiniami i uwagami na temat pracy.

Korzystając z serwisu www.NaSpolke.pl można więc już nie tylko znaleźć osoby do projektu przez ogłoszenia, ale także wspólnie go zrealizować od początku do końca w Norkach, bez konieczności wychodzenia z domu.

Na serwisie można dodawać ogłoszenia, zakładać grupy dyskusyjne i udzielać się na forum. Udostępniono również możliwość dodawania do profilu plików pokazujących np. próbki swojej twórczości – muzykę, wideo – po to, aby Użytkownik mógł jeszcze lepiej zaprezentować swoje możliwości i znaleźć idealnego wspólnika.

Inne przykłady wykorzystania Norki:

1. Jesteście studentami dziennikarstwa. Tworzycie Norkę, którą wykorzystujecie do „składania” kolejnych numerów swojego studenckiego magazynu. Wrzucacie teksty, zdjęcia które proponujecie zamieszczać w kolejnych numerach. W edytorze planujecie spis treści i plan pracy. Na forum wymieniacie się pomysłami na teksty.

2. Profesor na zaliczenie przedmiotu na studiach, zleca Wam pisemną pracę, którą musicie wykonać w grupach. Każdy z Was posiada notatki którymi musicie, szybko i sprawnie się wymienić. Aby napisać pracę musicie wszyscy zgrać się w jednym terminie… ale niekoniecznie. Każdy z Was wrzuca na Norkę materiały które posiada. Następnie wspólnie opracowujecie plan pracy w edytorze (funkcja: dokumenty). Nie musicie ściągać planu na dysk. Edytor działa jak Wiki – każdy z Was może edytować plan przez stronę. Na forum wymieniacie się komentarzami i ustalacie kto jakim punktem się zajmuje. Nie musicie wymieniać się mailami, dokumentami, wszystko tworzycie jednocześnie w jednym miejscu. Jeśli ktoś skasuje fragment pracy, w łatwy sposób można wrócić do poprzedniej wersji pliku. Nie musicie się spotykać i nie macie problemu ze stertą kserówek.

3. Czy zdarzyło ci się kiedyś, że przy pisaniu pracy magisterskiej nagle twój komputer odmówił posłuszeństwa? Dysk twardy się przegrzał, a ty nie zapisałeś swojej pracy na innym nośniku? Jeśli używasz Norki – do swoich dokumentów masz dostęp z każdego miejsca na ziemi. Jeśli coś w nim zmienisz – nie tracisz poprzedniej wersji, w każdej chwili możesz do niej wrócić, jeśli nawet po skończeniu pracy, promotor stwierdzi że jednak to co było wcześniej było lepsze.

4. Jesteś początkującym przedsiębiorcą i chcesz stworzyć nową, innowacyjną stronę internetową. Jesteś programistą więc poradzisz sobie doskonale z pisaniem kodu, ale potrzebujesz grafika i copywritera. Zakładasz profil na NaSpolke.pl w którym opisujesz siebie i swoje dotychczasowe osiągnięcia. Następnie umieszczasz ogłoszenie kogo szukasz i do jakiego projektu. Oglądając profile osób które się zgłosiły oraz zamieszczone w nich pliki z przykładami prac, podejmujesz decyzję o współpracy. Ogłoszenie zamieniasz w Norkę. Pracę planujesz korzystając z funkcji „Zadania”. Na forum komentujecie poszczególne pomysły i oceniacie gotowe projekty. Kalendarz pomaga Wam dopilnować terminów zakończenia kolejnych etapów pracy. Wkrótce strona internetowa jest gotowa, mimo że mieszkacie kilkadziesiąt kilometrów od siebie.

* Wiki – nazwa specyficznych stron internetowych (Web 2.0), które można nie tylko oglądać, ale też tworzyć, edytować i zmieniać bezpośrednio za pomocą przeglądarki internetowej. Nazwą tą określa się również oprogramowanie umożliwiające wspólną pracę wielu użytkowników przy tworzeniu zawartości takich stron. Źródło: Wikipedia.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu