Nowy standard domu…

Budowa własnego domu, który będzie zapewniał funkcjonalność i komfort użytkowania oraz dawał poczucie bezpieczeństwa, jest ważnym przedsięwzięciem. Budując dom, planując konkretne rozwiązania, szacując gdzie można zaoszczędzić a gdzie wymagany jest większy nakład kosztów decydujemy o tym jaka będzie jakość naszego życia w nowym domu.

Ogromny postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, przyczynił się do znacznego wzrostu liczby urządzeń elektrycznych stosowanych przez ludzi do codziennego użytku. Właściwie wszystko co nas otacza, jest w większym lub mniejszym stopniu, uzależnione od elektryczności i elektronicznych układów sterujących. Współczesne budynki wyposażone są w wiele bardzo skomplikowanych instalacji technicznych. Mogą one oczywiście pracować niezależnie od siebie, jednakże to właśnie zintegrowanie ich pracy pozwala na pełniejsze wykorzystanie walorów obiektu, zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa a w perspektywie oszczędność energii.

Już od kilkudziesięciu lat powszechnie spotyka się w budownictwie najróżniejsze rozwiązania automatycznego sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją oraz klimatyzacją, roletami, markizami i żaluzjami, układami regulacji w basenach i saunach czy systemami bezpieczeństwa i monitoringu. Systemy integrujące i sterujące poszczególnymi urządzeniami zamontowanymi w domu nazywane są „inteligencją budynku”. Najczęściej integruje się systemy pogodowe ze sterowaniem ogrzewania oraz dodatkowo z systemem sterowania zamykania okien podczas deszczu, uruchamianiem oświetlenia w zależności od pory dnia i nocy, włączeniem zraszaczy ogrodowych itp. Przyjmuje się, że optymalnie zaprogramowany system pozwoli na uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu i zużyciu energii od 30-50%. Dodatkową zaletą domu inteligentnego jest symulacja obecności domowników podczas ich nieobecności np. wyjazdu urlopowego. System również samodzielnie zawiadomi policję lub firmę ochroniarską podczas próby włamania. Atutem takiego zintegrowanego systemu jest także  możliwość monitorowania swojego domu i wszystkich urządzeń z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu oraz telefonów komórkowych.

„Koncepcja Inteligentnego Domu opiera się między innymi na zapewnieniu mieszkańcom maksymalnej wygody, zredukowaniu kosztów eksploatacji oraz zadbaniu o bezpieczeństwo domowników. Dom Inteligentny to budynek, wyposażony w zintegrowany, spójny i elastyczny system automatyki, pracującej w sieci komunikacyjnej, umożliwiający sterowanie i kontrolowanie wszystkich urządzeń elektrycznych, w sposób najbardziej dla użytkownika wydajny i oszczędny, z jednoczesnym zapewnieniem użytkownikowi łatwej jego rozbudowy. Zasadnicza różnica pomiędzy instalacjami standardowymi a „inteligentnymi rozwiązaniami” polega na tym, że dotychczas wszystkie funkcje sterowania i zasilania wynikały z okablowania budynku i zastosowanych elementów instalacji (wyłączniki, przełączniki, gniazda). W domu z inteligentną instalacją użytkownik otrzymuje do dyspozycji urządzenia, których funkcje i sposób działania podlegają programowaniu. Sam zdecyduje co i kiedy będzie się działo. Jeśli uzna, że zmieniły się jego potrzeby i oczekiwania, może dokonać zmian w oprogramowaniu, nie wykonuje natomiast uciążliwego remontu. Inteligencja domu bowiem jest określona pomysłowością użytkownika i projektanta, a nie możliwościami technicznymi” – mówi arch. Monika Lisowska – Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej ARCHON+

Dom inteligentny to:

  • oszczędności i ekologia
  • bezpieczeństwo dla nas, naszych bliskich i naszego domu
  • komfort i estetyka,
  • zdalne zarządzanie.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu