Inauguracja regat RC44 w Cagliari z udziałem Organika Sailing Team

W Cagliari rozpoczęły się zawody Sardinia Cup, drugie regaty w ramach trzeciego sezonu prestiżowej klasy RC44. Startuje w niej polski zespół Organika Sailing Team. Za sterami polskiej łodzi stoi Karol Jabłoński, wielokrotny mistrz świata w mach raicingu i innych dyscyplinach żeglarskich.

Stworzona przez Macieja Nawrockiego Organika Sailing Team to polski syndykat żeglarski startujący w żeglarskiej klasie RC44. W zespole znaleźli się zawodowi żeglarze oraz zapaleni amatorzy, dowodzeni przez wielokrotnego mistrza świata i jedynego Polaka, który był sternikiem hiszpańskiego jachtu w Pucharze Ameryki (America’s Cup) – Karola Jabłońskiego. Organika Sailing Team jest unikalnym, całkowicie polskim i samodzielnym projektem żeglarskim. Zespół bierze udział w prestiżowej klasie RC44, która w hierarchii wszystkich zawodów żeglarskich znajduje się przed Pucharem Ameryki. Jacht jest sponsorowany przez MZCh Organika, jedną z największych w Europie firm w branży chemicznej.

Klasa RC 44 to klasa jachtów zwana one design. Jej pomysłodawcą jest Russell Coutts, trzykrotny zwycięzca regat o Puchar Ameryki, najstarszego i najbardziej prestiżowego trofeum żeglarskiego. W klasie RC44 startuje 17 ekip zrzeszających najlepszych żeglarzy. Tegoroczny kalendarz startów przewiduje sześć regat w pięciu krajach: Hiszpania, Włochy, Austria, Francja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Organika Sailing Team, po pierwszych regatach klasy RC44 zajmuje wysokie, czwarte miejsce we fleet racingu. W regatach w Puerto Calero zdobyła także prestiżową drugą pozycję w wyścigu DHL Trophy.

W Cagliari startuje dziewięć zespołów z całego świata. Wśród nich zespół BMW Oracle Racing, na czele z Larrym Ellisonem, właścicielem i założycielem koncernu ORACLE oraz sternikiem łodzi, twórcą klasy RC44 Russellem Couttsem. W wyścigu weźmie także udział team Ceeref stworzony przez Igora Laha, właściciela koncernu deweloperskiego o tej samej nazwie.

W skład polskiego team’u Organika wchodzą: Maciej Nawrocki (sternik), Karol Jabłoński (taktyk), Jacek Wysocki (dziobowy), Stefano Gerardi (pit man), Grzegorz Baranowski (trymer), Arkadiusz Fedusio (tailor), Krzysztof Geritz (grinder), Arkadiusz Ornowski (grinder), Piotr Przybylski (trymer grota) i Paweł Konopiński (manager).

„Załoga Organika Sailing Team ma bardzo duży potencjał, który na pewno wykorzystamy w czasie regat w Cagliari. Podczas drugiego z sześciu  etapów tegorocznych zawodów klasy RC44 zamierzamy dać z siebie wszystko”- podkreśla Karol Jabłoński, taktyk zespołu.

Karol Jabłoński jest jednym z najlepszych żeglarzy na świecie i zdobył tytuły mistrzowskie w kilku różnych klasach: Maxi-Yachts, Match Racing, Mumm 36. W bojerach klasy DN jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii tego sportu (7-krotny mistrz świata, 2 krotny mistrz Europy). Zwyciężał też w prestiżowych regatach Admirals Cup, Commodores Cup i Zegna Trophy, jest także jedynym Polakiem który kierował jachtem w regatach o Puchar Ameryki, w 2007r. sterując jachtem Desafio Espanol.

Patronat medialny nad Organika Sailing Team objęła telewizja TVN CNBC Biznes.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu